“Nə quyruğu var, nə buynuzu” Bakıda sürücülərdən pul “yığır”…
GlobalInfo portalından əldə olunan məlumata əsasən, Icma.az xəbər verir.
Bakıda parkinq məsələsi hələ də həllini tapmayan problemlərdəndir. Xüsusilə bu sahədə yığılan pulların hara getdiyi müəmmalıdır. Əvvəllər avtomobillərin saxlanma yerlərində sürücülərdən qanunsuz ödəniş istənilirdi. Nəticədə külli miqdarda yeyintilərin olduğu bildirilirdi. Daha sonra “AzParkinq” istifadəyə verildi. Ödənişlər, əsasən, mobil tətbiq, SMS vasitəsilə edilir. Lakin Azərbaycan Yerüstü Nəqliyyat Agentliyinin (AYNA) yeni parklama siyasətindən sonra da vəsaitlərin aqibəti sual altındadır.
Parkinqlərdə yığılan pullar hara gedir? AYNA bununla bağlı medianın sorğusuna cavab verməlidirmi?
Globalinfo.az-a danışan iqtisadçı Xalid Kərimli deyib ki, qurum birmənalı olaraq sualları cavablandırmağa borcludur:
“Təbii ki, dövlət sirrini vermək mümkün deyil, amma qalan məlumatlar cəmiyyətə şəffaf şəkildə açıqlanmalıdır. Azərbaycan Dövlət Neft Fondu aylıq hesabat verir, Mərkəzi Bank və digərləri rəsmi informasiyaları elan edir. AYNA-nın nə quyruğu var, nə də buynuzu… Hazırda parklanmadan yığılan pulların hara getməsinə gəldikdə, qanunvericilik oğurluğu minimuma salıb. Hamı elektron tətbiq üzərindən ödənişlər edir və proses şəffafdır. Bundan yayınma ehtimalı yoxdur. Lakin rəhbərlik istəsə, edə bilər. Buna baxmayaraq, indiki elektron sistemlərdə oğurluq rahat olmur. Güman edək ki, belədir, amma əminlik yoxdur”.
Xalid Kərimli
İqtisadçı bildirib ki, yığılan pullar AYNA-ya getsə də, miqdarı, hara xərcləndiyi barədə hesabat olmalıdır:
“Əgər müdirin maaşının artırılmasına gedirsə, onda əvvəlki sistem yaxşı idi. Yox, toplanan pullar səkinin, yolun bərpasına və sair məsələyə xərclənirsə, o zaman hesabat təqdim edilsin”.