Putini həvəsləndirən Tramp sükutu...
Moderator.az saytından verilən məlumata görə, Icma.az xəbər verir.
ABŞ-nin yeni prezidenti Tramp səlahiyyətlərinin icrasına başlama ərəfəsində Rusiya -Ukrayna cəbəsində müharibə getdikcə şiddətlənir. Tramp tərəfdən bu günədək Ukrayna dövlətinin maraqlarına uyğun bir bəyanat verilməməsi Rusiya prezidentini daha dağıdıcı zərbələr vurmağa həvəsləndirib.  Ötən həftə isə Putin bundan sonra da daha sərt addımlar atacağını, həm də yalnız Ukraynaya deyil, NATO-nu hədəfə alacağını üzünə verməyə çalışdığı sevinclə vurğuladı. Amma, Putinin dedikləri, fəxrlə danışdığı, qürrələndiyi məsələlərin əksəriyyətini, təbliğata hesablanmış dezinformasiya kimi də qəbul etmək olar.
Bir həftə əvvəl Rusiya prezidenti Vladimir Putin və müdafiə naziri Andrey Belousov Rusiya Müdafiə Nazirliyinin kollegiyasının genişləndirilmiş iclasında iştirak ediblər. Andrey Belousov bildirib ki, onun departamentinin qarşısında 2 vəzifə durur, bunlardan biri Ukraynaya qarşı müharibədə qələbə, digəri isə NATO ölkələri ilə hərbi münaqişəyə hazırlıqdır.
Vladimir Putin də NATO ölkələrini Rusiyanın “geri çəkilməyəcəyi” “qırmızı xətt”lə hədələyib.
Rusiya Federasiyası Prezidentinin çıxışının əsas məqamları:
2024-cü ilin əvvəlindən 430 mindən çox rusiyalı könüllü olaraq Rusiya Federasiyasının Silahlı Qüvvələri ilə hərbi xidmət keçmək üçün müqavilə imzalayıb.
Rusiya ordusunun şəxsi heyəti 1 milyon 500 min nəfərə qədər artıb.
Hər gün 1000-dən çox insan Müdafiə Nazirliyi ilə müqavilə bağlayır. İnsanlar “könüllü olaraq cəbhəyə gedirlər” və bu “axın dayanmır”, Putin şən görkəmlə bildirdi.
Sual yaranır: hər gün 1000 nəfər könüllü orduya yazılırsa, bir ilə 430 mindən çox könüllü ordu ilə müqavilə imzalayırsa Şimali Koreyadan 10 min hərbiçi niyə cəbhəyə gətirilir?
Vladimir Putin ABŞ və NATO ölkələrini “yaxın gələcəyə” Oreşnik raket sistemlərinin kütləvi istehsalı ilə hədələyir.
Putinin fikrincə, Birləşmiş Ştatlar öz vətəndaşlarını “mifik Rusiya təhdidi” ilə qorxudur, eyni zamanda Ukraynaya “muzdlu əsgərlər və hərbi məsləhətçilər” göndərərək “münaqişənin daha da gərginləşməsini təşviq edir”. Bu o deməkdir ki, Putin bəri başdan Trampı da günahlandırır.
Toplantıda yalnız Putin deyil, müdafiə naziri Belousov da yeni hədəflər və hədələrlə dolu çıxış edib.
Rusiya Ukraynadakı müharibəni diplomatik danışıqlar yolu ilə deyil, döyüş meydanında qeyd-şərtsiz qələbəsi ilə bitirmək ümidi ilə səfərbərliyini və hərbi-texniki resurslarını artırır. Buradan hansı nəticələr çıxa bilər:
- Rusiya Federasiyasının prezidenti və müdafiə naziri öz cəmiyyətini və ordusunu yaxın gələcəkdə Avropa qitəsində NATO ölkələrinin orduları ilə birbaşa hərbi toqquşmaya açıq şəkildə hazırlayır.
- Ukrayna məğlub olarsa, Rusiya ordusu (1.500.000 şəxsi heyət) müttəfiq KXDR ordusu (1.280.000 şəxsi heyət) ilə birlikdə , təkcə Avropada deyil, həm də NATO ölkələrinin orduları üçün real təhlükə yaradacaq.
- Putin və onun generalları militarist ritorikasını gücləndirərək, onu daha çox Ukraynaya deyil, NATO ölkələrinə yönəldirlər.
Ona görə də, ABŞ prezidenti Donald Tramp Ukrayna və qlobal Qərbin bu savaşda məğlub duruma düşməməməsi üçün, Putini və ordusunu sülhə “məcbur etmək” məqsədilə ciddi maliyyə və silah yardımını sürətləndirəcəyi barədə planları olduğunu bildirməlidir.
Əks halda, Rusiya 2025-ci ilin 20 yanvarına qədər Ukrayna cəbhəsində fəlakət həddinə çatacaq vəziyyət yarada bilər.