QIŞDA QALIN GEYİNMƏK SAĞLAMLIĞI QORUYURMU?
Saglamolun portalından əldə olunan məlumata əsasən, Icma.az xəbər verir.
MARAQLI FAKTLAR
Alimlər qışda qalın geyinməyin sağlamlığa təsiri ilə bağlı müxtəlif araşdırmalar aparıblar. Bir neçə əsas nəticə bunlardır:
Qalın geyinmək, həddindən artıq tərləməyə və bədənin istiliyini tənzimləməkdə çətinlik çəkməsinə səbəb ola bilər. Bu, xüsusilə nəm paltarın izolyasiya qabiliyyətini azaltdığı hallarda risklidir. Belə vəziyyətlərdə hipotermiya və soyuqla bağlı digər problemlər yarana bilər.
Alimlər təklif edir ki, qışda ən optimal geyim qat-qat geyim tərzidir. Bu, istiliyi saxlayır və fiziki fəaliyyət zamanı qatların tənzimlənməsinə imkan verir. Xüsusilə süni materiallardan hazırlanan alt qatlar və yüngül izolyasiya edən orta qatlar istilik və rahatlıq baxımından effektivdir. Yəni çox qalın yun paltardansa, bir neçə fərqli biçimli pambıq koftalar geyinmək daha yaxşıdır.
Tədqiqatlar göstərir ki, soyuqdəymə və qrip viruslarla bağlıdır və həddindən artıq qalın geyinmə ilə birbaşa əlaqəsi yoxdur. Ancaq soyuqdəymə zamanı orqanizmin immun sistemi zəifləyə bilər ki, bu da infeksiyalara qarşı həssaslığı artıra bilər. Ona görə də üşümədən və tərləmədən hərəkət edə biləcəyiniz geyimlər seçmək tövsiyə edilir.