Rusiyada qanunsuz yaşayan miqrantlar sayı açıqlandı
Cebheinfo portalından verilən məlumata görə, Icma.az xəbər yayır.
Rusiyanın Baş naziri Mixail Mişustin ölkədə təxminən 640 min qeyri-qanuni miqrant olduğunu açıqlayıb.
"Cebheinfo.az" xəbər verir ki, Mişustin Dövlət Dumasında çıxışı zamanı 2025-ci il fevralın 5-dən qüvvəyə minən qeyri-qanuni mühacirlərin dövlət reyestrinin ilk məlumatlarını paylaşıb.
Sisteme görə, bu şəxslərin hamısı Daxili İşlər Nazirliyinin nəzarəti altında qeydiyyatdadır.
“Moskviçmag”-ın verdiyi xəbərə görə, yeni tənzimləmə ölkədə qeyri-qanuni olan xarici vətəndaşlara qarşı müxtəlif məhdudiyyətlər nəzərdə tutur.
"Daxili İşlər Nazirliyi çox səmərəli iş aparıb. Ölkəyə qeyri-qanuni daxil olan və ya müddəti bitmiş viza ilə qalan mühacirlərə qarşı ciddi tədbirlər həyata keçirilib", - Mişustin bildirib.
Sistemin fəaliyyətə başlamasından bu yana qeyri-qanuni miqrantların sayında təxminən 30 min nəfərlik azalma qeydə alınıb.
Daxili İşlər Nazirliyinin keçən il paylaşdığı məlumatlara görə, Rusiyada qeyri-qanuni mühacirlərin sayı 2024-cü ilin oktyabr ayı etibarilə 740 min olaraq təyin olunmuşdu.
Bu qrupun əhəmiyyətli bir hissəsini qadınlar və uşaqlar təşkil edirdi. Yeni sistemlə immiqrantların təkcə rəqəmləri deyil, şəxsiyyət məlumatları da daha sərt nəzarət altındadır.
2024-cü ilin dekabrında Moskvada istifadəyə verilən pilot tətbiq çərçivəsində ölkəyə daxil olan bütün əcnəbilər biometrik məlumatları təqdim etməyə borcludurlar.
Mişustin bu günə qədər təxminən 2 milyon insandan məlumatların toplandığını, saxta şəxsiyyətlərdən istifadə edən və ya məlumatları dəyişdirən 550-dən çox adamın aşkar edildiyini bildirib.
Hökumət proqramları 2025-ci ilə qədər ölkə daxilində yaymağı hədəfləyir.