Bununla belə, intensiv və ya uzunmüddətli fiziki fəaliyyətlə hipo- və hiperglisemiya riski var. Buna görə də məşqdən əvvəl qlükoza səviyyənizi izləmək, hər zaman yanınızda sürətli karbohidratlar olmaq və kifayət qədər su içmək vacibdir.
Diabet üçün faydalı olan idman növləri
Onlar insulinə həssaslığı artırır, ürəyi gücləndirir və ağırlaşma riskini azaldır.
Buraya sürətli gəzinti, qaçış, üzgüçülük, velosiped sürmə, aerobika və Nordic gəzinti daxildir.
Güc təlimi
Bu məşqlər əzələləri gücləndirir, dözümlülüyü artırır və qlükoza səviyyəsini sabit saxlamağa kömək edir. Bunlar dumbbells, barbells, trenajorlar, push-up və squats ilə məşqlərdir.
Çeviklik və balans
Koordinasiyanı yaxşılaşdırır və yıxılma riskini azaldır, xüsusilə diabetik neyropatiyası olan insanlar üçün vacibdir. Buraya yoga, Pilates və uzanma daxildir.
İdman edə bilməyəndə
Şəkərli diabetdə qlükoza səviyyəsi 16,7 mmol/l-dən çox olduqda və sidikdə ketonlar olduqda (metabolik pozğunluğun əlaməti) fiziki fəaliyyətdən çəkinməlisiniz.
4 mmol/l-dən az hipoqlikemiya üçün. Ancaq əvvəlcə şəkər səviyyənizi normallaşdırmalısınız.
Həmçinin diabetik neyropatiya və ya ciddi ağırlaşmalar üçün. Mümkün fiziki fəaliyyəti həkiminizlə müzakirə etmək vacibdir.
Nədən tamamilə qaçınmaq lazımdır
Şəkərli diabet varsa, ağırlaşmaların qarşısını almaq üçün sağlam həyat tərzinə riayət etmək vacibdir. Qarşısının alınması üçün əsas şeylər bunlardır:
yeməkləri atlayın – bu, qan şəkəri səviyyəsində kəskin dalğalanmalara səbəb ola bilər çox sürətli karbohidratlar yeyin – şirniyyatlar, ağ çörək və qazlı içkilər qlükozada kəskin sıçrayışa səbəb ola bilər. Qan şəkərinizin səviyyəsinə məhəl qoymayın – səviyyənizi mütəmadi olaraq yoxlamaq və müalicənizi tənzimləmək vacibdir Nəzarətsiz spirt içmək – alkoqollu içkilər şəkər səviyyələrində qəfil dəyişikliklərə səbəb ola bilər və dalğalanmaların proqnozlaşdırılmasını çətinləşdirə bilər. icazəsiz dərmanların dozasını dəyişdirin – insulin və ya tabletlər həkim tərəfindən təyin edildiyi kimi qəbul edilməlidir Stressə əhəmiyyət verməyin – emosional stress qlükoza səviyyəsinə mənfi təsir göstərə bilər