The Washington Postun məqsədi öz niyyətlərini reallıq kimi təqdim edib, ölkəmizə qarşı mənfi imic formalaşdırmaqdır DEPUTAT
Icma.az, Sonxeber.az saytından verilən məlumata əsaslanaraq xəbər yayır.
""The Washington Post"un məqsədi öz niyyətlərini reallıq kimi təqdim edib, ölkəmizə qarşı mənfi imic formalaşdırmaqdır" - DEPUTAT
"İlk öncə onu qeyd etmək istərdim ki, ABŞ-la Azərbaycan arasında daim yaxşı münasibətlər olub. Bu gün də iki ölkə arasındakı əlaqələr kifayət qədər sabitdir, bir sıra sahələr üzrə əməkdaşlığımız strateji tərəfdaşlıq səviyyəsinə yüksəlmişdir. Enerji təhlükəsizliyi, transmilli nəqliyyat-kommunikasiya və dəhliz siyasəti, terrorizmlə mübarizə, beynəlxalq sülhyaratma proseslərində birgə iştirak və s. ikitərəfli tərəfdaşlıq əlaqələrimizin gündəliyində duran mühüm məsələlərdir. Biz beynəlxalq hüquq normaları əsasında, ABŞ da daxil olmaqla bütün transmilli dünya ilə, dost və tərəfdaş ölkələrlə qarşılıqlı etimad, faydalı və səmərəli əməkdaşlıq, bir-birinin daxili işlərinə qarışmamaq prinsipləri çərçivəsində geniş əməkdaşlıq edirik. Bir tərəfdaş kimi Azərbaycan daim öz üzərinə düşən vəzifələri məsuliyyətlə yerinə yetirir, beynəlxalq öhdəliklərini axıra qədər icra edir".
Bunu Sonxeber.az-a danışan deputat Şahin Seyidzadə bildirib.
Deputat qeyd edib ki, Azərbaycan həm də heç kimdən asılı olmayan, tam müstəqil siyasət yürüdən bir dövlətdir. Bizim ölkə beynəlxalq münasibətlər sistemində öz yeri və rolu ilə seçilir:
"Azərbaycan Respublikasının Prezidenti Cənab İlham Əliyevin həyata keçirdiyi siyasət müstəqilliyimizin daha da möhkəmləndirilməsinə, milli maraqlarımızın təmin olunmasına, dövlətimizin beynəlxalq nüfuzunun yüksəlməsinə xidmət edir. Hesab edirəm ki, Azərbaycanın daxili və xarici siyasət məsələlərini qeyri-obyektiv və qərəzli şərh etmək, yolverilməz ritorikadan istifadə, müstəqil bir ölkənin hakimiyyəti daxilində təsnifat aparmaq, öz dünyagörüşünü, ölkəsinin maraqlarını digər bir müstəqil dövlətə qəbul etdirmək cəhdləri, əlbəttə ki, peşəkar diplomatiya nümunəsi sayıla bilməz.
O ki qaldı ABŞ səfirinin Azərbaycan hakimiyyətinə qarşı olan fikrinə, düşünürəm ki, bu da cənab səfirin subyektiv mülahizəsindən başqa bir şey deyil. İllərdir Ermənistanın Qarabağda başlatdığı separatçılıq hərəkatı ABŞ tərəfindən birmənalı olaraq  dəstəklənib. Müxtəlif vaxtlarda qondarma  rejimə  rəhbərlik edən separatçıların Amerikaya səfərləri təşkil edilərək yüksəkvəzifəli rəsmi şəxslər tərəfindən qəbul ediliblər. 2020-ci ildə Ermənistanın işğalçılıq niyyəti ilə başladığı müharibənin torpaqlarımızın işğaldan azad edilməsi, işğalçı dövlətin  rüsvayçı məğlubiyyəti ilə başa çatması,  illərdir problemin həllinə "vasitəçilik" edən ABŞ-ni daha da qəzəbləndirib. Azərbaycanın müstəqil siyasət yürütməsi, ölkəmizin  ərazi bütövlüyünün tam bərpa edilməsi istiqamətində  atdığı addımlar, Qarabağda ABŞ-nin geosiyasi maraqlarına zidd olan antiterror tədbirlərinin həyata keçirilməsi bu olkənin indiyə kimi "problemin həlli istiqamətində" apardığı siyasətin süqutu deməkdir. Separatçı rejimin özünü buraxdığını elan etdikdən sonra ABŞ Konqresində "Dağlıq Qarabağın gələcəyi", eləcə də noyabrın 15-də ABŞ Senatının "2023-cü il erməniləri müdafiə aktı" qəbul etmələri onların indiyə kimi sərgilədiyi siyasətin əsl siması idi".
Deputat vurğulayıb ki, sirr deyil ki, ABŞ Konqresinə yaxınlığı ilə tanınan, Azərbaycana qarşı mütəmadi olaraq qərəzli mövqe sərgiləyən  "The Washington Post" qəzeti son vaxtlar ölkəmizə qarşı qarayaxma kampaniyasına başlayıb:
"Dövlətimizə qarşı ittiham dolu məqalələri ilə tanınan bu mətbuat orqanında  2023-cü ildə Azərbaycanda söz azadlığı, korrupsiya, Ermənistanla münasibətlərə dair 5 yazı dərc olunub. Həmin məqalələrdə   Azərbaycanın ərazi bütövlüyünü tam bərpa etməsi yolunda atdığı addımlardan, antiterror tədbirlərin keçirilməsindən bəhs edilir. Bu bir faktdır ki, istər ABŞ rəsmiləri, istərsə də "The Washington Post" qəzeti Ermənistan-Azərbaycan konfliktinin baş verdiyi bu illər açıq mətnlə "Qarabağı Ermənistana verin" ifadəsini işlətməyiblər, əvəzində dolayı yolla hər cür riyakarlıq ediblər. Beləcə, özünü "ədalət mücəssəməsi" hesab edən qəzet maliyyə qarşılığı nəticəsində Amerikada fəaliyyət göstərən erməni lobbisinin və müəyyən siyasi dairələrin sifarişini həyata keçirən bir vasitəyə çevrilib. Nəzərə alsaq ki, ABŞ seçkilərə hazırlaşır, onda erməni lobbisindən maliyyə yardımı və dəstək almağa çalışan, Demokratlar Partiyasına yaxınlığı ilə seçilən "The Washington Post" qəzetinin də, Azərbaycana qərəzli hücumlar təşkil edən Ağ Ev rəsmilərinin də dərdlərini anlamaq olar.
Müntəzəm olaraq  Azərbaycanı hədəfə alan, ölkəmiz haqqında mənfi imic formalaşdırmağa çalışan qəzet dövlətimizi cidd-cəhdlə gözdən salmağa çalışır. İnsan hüquqlarını heçə sayan, demokratik dəyərlərə qiymət verməyən bir ölkə Qarabağı  "mübahisəli ərazi" kimi təqdim edir. "The Washington Post"un əsas məqsədi öz bədnam niyyətlərini, sərsəm düşüncələrini oxucularına reallıq kimi təqdim edərək ölkəmizə qarşı mənfi imic formalaşdırmaqdır.
Bilməlidirlər ki, Azərbaycanda hakimiyyət xalqın iradəsi əsasında formalaşıb, kimin ona necə yanaşmasından asılı olmayaraq, Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə, ölkənin dinamik inkişafı, milli maraqlarının qorunması, əhalinin sosial rifahının yüksəldilməsi və s. istiqamətdə prinsipial, düşünülmüş siyasət yürüdülür. Azərbaycanın daxili və xarici siyasəti hansısa dairələrin istək və arzularına uyğunlaşdırılmış formada deyil, milli maraqlar nəzərə alınmaqla həyata keçirilir. Azərbaycan öz coğrafi və geosiyasi mövqeyinə, xalqın milli maraqlarına və xüsusiyyətlərinə əsaslanaraq, dünyanın müasir reallıqlarına cavab verən siyasəti, məxsusi inkişaf yolu ilə seçilən bir dövlətdir. Bu ölkənin prinsipial, ardıcıl və məqsədyönlü siyasəti bundan sonra da davam etdiriləcəkdir".