Türkiyə sakinlərini aldadan saxta xəzinə ovçuları tutulub…
Icma.az, Sia Az portalına istinadən məlumat yayır.
Türkiyə polisi yerli sakinlərin sadəlövhlüyündən 1,32 milyon dollardan çox “qazanmış” fırıldaqçılar dəstəsini sıradan çıxarıb.
SİA-nın məlumatına görə, bu barədə “Hürriyet” yazıb. Deməli, cinayətkarlar yaxşı qurulmuş bir sxem üzrə hərəkət edirmişlər: kəndlilərlə ünsiyyət qurarkən, “xəzinə” təsvirləri olan “qədim” xəritələri göstərirmişlər.
Cinayətkarlar aldadılan insanlarla birlikdə təyin olunmuş yerə gələrək əvvəlcədən torpağa basdırılmış heykəlcikləri “aşkar” edirmişlər.
Daha sonra özlərini “kahin” və antik dövr üzrə mütəxəssis kimi təqdim edən şəriklərini çağırmışlar. Gələnlər, heykəlciklərin yalnız Türkiyədən kənarda satıla biləcəyini iddia edirmişlər və bunun üçün “əsərlərin” satışında vasitəçinin xidmətlərini ödəmək lazım olduğunu bildirərək vəsait toplayırmışlar.
Bu yolla fırıldaqçılar 1,32 milyon dollardan çox sərvət toplayıblar.
…Əməliyyat zamanı polis 25 şübhəlini saxlayıb, axtarışlar zamanı çoxlu sayda sim kart, heykəlciklər, silah və valyuta müsadirə edilib.