Ünvanlı sosial yardımın verilməsində torpaqla yanaşı avtomobil “əmma”sı: Bu şərt yenə ləğv olunmadı
Bizimyol portalından verilən məlumata əsasən, Icma.az bildirir.
Bizimyol.info xəbər verir ki, Nazirlər Kabinetinin 2024-cü il üzrə hesabatında nəqliyyat vasitəsinin mövcudluğunun ünvanlı sosial yardımdan imtinaya səbəb sayılmaması ilə bağlı təklifə münasibətdən danışılıb. Əhali üçün müsbət nəticə hasil olmayıb. Bildirilib ki, gündəlik tələbatlarını ödəyə bilməyən ailənin istifadəsində nəqliyyat vasitəsinin olması onların “gizli”, bəyan edilməmiş gəlirlərinin olduğunu ifadə edir. Başqa “arqument”lər də burada əksini tapıb. Qeyd olunub ki, beynəlxalq təcrübədə sosial yardımlar verilərkən aztəminatlılığı müəyyən edən müxtəlif filtrlərdən istifadə edilir və avtomobilin olması müraciətin mənfi cavablandırılmasına əsas verir. Qısası, avtomobil şərti yenə ləğv olunmadı.
Heç kimə sirr deyil ki, ucqar kəndlərdə maşınların əksəri nimdaş olur və daha çox asfaltsız ərazilərdə hərəkət üçün yararlı sayılır. Kənd əhalisi həmin avtomobillərdən ailə gəlirlərinin təmin olunmasında istifadə edə bilmir. Sadəcə, ictimai nəqliyyatın yoxluğuna görə sivilizasiyadan tam təcrid olunmamaq cəhdləri nimdaş avtomobillərə ehtiyacı qoruyur. Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyi isə bu arqumentdən möhkəm yapışıb. Yaxşı anlayırlar ki, şərt ləğv olunsa, minlərlə ailəyə haqqı çatan ünvanlı sosial yardımı vermək lazım gələcək.
Elə pay torpaqları ilə bağlı vəziyyət də eynidir. Həmin şərt də ləğv olunmur. Bunu heç gözləməyə də dəyməz. Çünki məqsəd yardım imitasiyası etməkdir. Əhalinin isə gerçək yardıma ehtiyacı var.