USAID in taleyi məlum olub
Reyting.az saytına istinadən Icma.az xəbər verir.
ABŞ Dövlət Departamenti Konqresə müraciətində bildirib ki, Beynəlxalq İnkişaf Agentliyi (USAID) tezliklə ləğv ediləcək.
xəbər verir ki, bu barədə Dövlət Departamentinin martın 28-də yaydığı məlumatda bildirilir.
Dövlət Departament həmçinin qeyd edib ki, USAID-in yenidən təşkili iyulun 1-də başa çatacaq.
Dövlət Departamentinin USAID-in bəzi funksiyalarını öz üzərinə götürəcəyi bildirilir.
Dövlət katibi Marko Rubio deyib ki, əgər proseslər düzgün həyata keçirilərsə, xarici yardım ABŞ-nın milli maraqlarını inkişaf etdirər, üstəlik, sərhədləri qorumaqla yanaşı, həm də əsas müttəfiqlərlə tərəfdaşlığı gücləndirə bilər: “Təəssüf ki, USAID çoxdan öz ilkin missiyasından uzaqlaşıb. Nəticəsində nailiyyətlər çox kiçik, xərclər çox yüksək olub".
"Reuters" agentliyi yazır ki, Hökumətin Səmərəliliyi Departamenti (DOGE) USAID əməkdaşlarına qanunla nəzərdə tutulmayan bütün vəzifələrin ləğv ediləcəyini bildirib. Hətta çox tezliklə bütün agentliyin əməkdaşları iyulun 1-də və yaxud da sentyabrın 2-də istefaya dəvət edən məktublar alacaqlar.
Hökumətin Səmərəliliyi Departamentinin bəyanatında qeyd olunur ki, Dövlət Departamenti USAID-in qalan "həyati və strateji yardım proqramlarını" iyul-sentyabr aylarında nəzarətə götürəcək. Bununla belə, USAID əməkdaşları avtomatik olaraq Dövlət Departamentinə köçürülməyəcək, onlar üçün "ayrıca, eyni zamanda da müstəqil işə qəbul prosesi" həyata keçiriləcək.
Xatırladaq ki, ABŞ prezidenti Donald Tramp vəzifəsinin ilk günündən agentliyin proqramlarını, "Amerika dəyərləri", eləcə də ABŞ-nın xarici siyasətdə məqsədlərinə yetmək uyğunluğunu tam əhatəli şəkildə yoxlamaq məqsədilə USAID təşkilatının xarici yardımını 90 günlüyə dondurmalı olmuşdu. Lakin ardınca proseslər dəyişdi və aparılan auditlərdən sonra Vaşinqton USAID proqramlarının 83 faizini tamamilə ləğv etdi.