Yeni Kaledoniyada hökumət süqut etdi Partiya geri çəkildi
Mia.az saytından verilən məlumata görə, Icma.az xəbər verir.
Fransanın Hind-Sakit Okeandakı müstəmləkəsi olan Yeni Kaledoniyada hökumət çəkib.
Mia.az xarici mətbuata istinadla xəbər verir ki, buna səbəb Kaledoniya Birlikdə Partiyasının hökuməti tərk etməsi barədə verdiyi bəyanat olub.
Fransa mətbuatı yazır ki, müstəqillik əleyhinə olan Kaledoniya Birlikdə Partiyası Yeni Kaledoniya hökumətinin başçısı Lui Mapuya məktub göndərərək hökumətdən istefa verib.
İstefa bəyanatında partiya Yeni Kaledoniyanın mayın 13-dən etibarən dərin sosial-iqtisadi böhrana sürükləndiyini iddia edib: "Son 3 ildə hakimiyyətdə olan Mapu hökuməti müstəqil fəaliyyət göstərən bir struktura çevirilib. Bu isə bizim prinsiplərimizə ziddir. Biz Fransa və onun  prezidenti Emmanuel Makronun İntibah Partiyasına bağlı olan partiyayıq və belə olaraq qalacağıq"
Məlumatda deyilir ki, yeni hökumət qurulana qədər müstəqillik tərəfdarı Mapu adada gündəlik işlərlə məşğul olmağa davam edəcəklərini bəyan edib.
Xatırladaq ki, Yeni Kaledoniyada Konqres üzvləri səsvermə yolu ilə hökuməti formalaşdırır: "Müstəqillik tərəfdarı olan Mapu 2021-ci ilin iyulunda Yeni Kaledoniyada hökumət başçısı seçilib".
Onu da qeyd edək ki, Fransadan 17 min kilometr uzaqlıqda yerləşən Hind-Sakit Okean bölgəsindəki Yeni Kaledoniyada xalq Fransa hökumətinin yerli əhalinin seçkilərdə təsirini azaldacaq konstitusiya islahatına qarşı çıxır: "Konstitusiya dəyişikliyi ilə bağlı qanun layihəsi ilə hökumət ən azı 10 ildir Adada yaşayan fransızların yerli seçkilərdə səs verməsinin yolunu açmağı hədəfləyir. Yeni Kaledoniyanın yerli əhalisi olan Kanaklar isə Fransa hökumətinin konstitusiya islahatları təşəbbüsünü 1998-ci ildə imzalanmış Noumea sazişinə zidd hesab edir və buna dirənir".
Yeri gəlmişkən, rəsmi Bakı Yeni Kaledoniyada müstəqillik tərəfdarlarına dəstək verib.