Bu dərman periferik arteriya xəstəliyi olan diabet xəstələrinin dözümlülüyünü artırır
Redaktor.az portalından əldə olunan məlumata əsasən, Icma.az xəbər verir.
Beynəlxalq həkimlər qrupu diabet və piylənmə dərmanı olan "semaqlutid"in qəbulunun periferik arteriya xəstəliyindən əziyyət çəkən diabet xəstələrinin dözümlülüyün və fiziki aktivliyin 20% artmasına səbəb olduğuna dair sübutlar tapıb.
Redaktor.az xəbər verir ki, alimlərin tapıntıları "The Lancet" jurnalında dərc olunan məqalədə yazılıb.
"Şəkərli diabet və periferik arteriya xəstəliyi olan 1300-dən çox xəstə klinik sınaqlarda iştirak etdi, onların yarısı "semaqlutid", digərləri isə "plasebo" qəbul edib. Bir illik terapiyadan sonra xəstələr ağrı və yorğunluq olmadan orta hesabla 20% daha uzun məsafələri getməyə başlayıblar. Bu, bu dərmanın bu damar xəstəliyinin daşıyıcılarının dözümlülüyünü artıra biləcəyini göstərir".
Kəşf Kolorado Dövlət Universitetinin professoru Mark Bonacchinin rəhbərlik etdiyi həkimlər qrupu tərəfindən bir neçə diabet dərmanının və məşhur arıqlayan məhsulların aktiv tərkib hissəsi olan "semaqlutid"in periferik arteriya xəstəliklərinin müalicəsində istifadə imkanlarının öyrənilməsinə yönəlmiş III faza klinik sınaq çərçivəsində edilib.
Periferik arteriya xəstəliyi, aterosklerotik lövhələrin yığılması nəticəsində və ya digər səbəblərdən daralması ilə əlaqəli periferik arteriyaların fəaliyyətində pozğunluqların məcmusudur. Cari tibbi hesablamalar göstərir ki, dünya üzrə təxminən 230 milyon insan oxşar problemlərdən əziyyət çəkir, qan axınının pozulması ətraflarda ağrı, işemik yaralar və ya toxuma nekrozu da daxil olmaqla daha ciddi problemlərə səbəb olur.
Elm adamları periferik damar xəstəliklərinin bu simptomlarından bəzilərinin qan damarlarında iltihabı yatırmaq üçün digər klinik sınaqlarda göstərildiyi "semaqlutid" ilə basdırıla biləcəyini yoxlayıblar. Bu fikri nəzərə alaraq, elm adamları diabet dərmanının qəbulunun qaçış bandında qaçarkən könüllülərin nə qədər tez yorulmasına necə təsir etdiyini araşdırıblar.
Bu müşahidələr göstərib ki, dərmanı qəbul etməyə başladıqdan altı ay sonra könüllülər təcrübənin başlanğıcı ilə müqayisədə 12% daha çox məsafə qət etməyə başlayıblar və bir ildən sonra bu məsafə 21% artıb ki, bu da nəzarət qrupu arasında müşahidə olunmayıb. Eynilə, iştirakçıların ağrı görünməyə başlamazdan əvvəl getdikləri məsafə dəyişib ki, bu da onların qan damarlarının vəziyyətində əhəmiyyətli bir yaxşılaşma və periferik arterial xəstəliklərin müalicəsində semaqlutidin istifadəsinin mümkünlüyünü göstərir, alimlər belə nəticəyə gəliblər.
"Semaqlutid" haqqında "Liraglutide", "semaqlutid" və oxşar preparatlar insan orqanizmində iştahı və insulin dövranını tənzimləyən GLP-1 peptidinin süni analoqlarıdır. Əvvəllər onun sintetik analoqları şəkərli diabetin müalicəsində istifadə olunurdu, lakin son illərdə həkimlər bu dərmanlardan effektiv, lakin çox bahalı arıqlamaq vasitəsi kimi fəal şəkildə istifadə etməyə başlayıblar.