Əhməd Nəqibzadə: İran İslam Respublikası Sovet İttifaqına bənzər şəkildə süqut edə bilər
Icma.az, Bakivaxti portalına istinadən məlumat yayır.
Tehran Universitetinin Siyasi Elmlər professoru Əhməd Nəqibzadə İran İslam Respublikasının yaxın gələcəkdə ciddi böhranla üzləşəcəyini bildirib.
Bakıvaxtı.az xəbər verir ki, o bu barədə "Azad News"a açıqlamasında bildirib.
Onun sözlərinə görə, Qərb – xüsusilə ABŞ və İsrail İranla klassik müharibəyə girmək əvəzinə mərhələli və hədəfli strategiya tətbiq edir. Bu strategiya rejimi tamamilə məhv etməyə yox, onun əsas qərarvericilərini təsirsiz hala gətirməyə və strateji infrastrukturunu zəiflətməyə yönəlib.
Ekspert hesab edir ki, İran İslam Respublikasının dağılması Sovet İttifaqına bənzər şəkildə baş verə bilər. "İran rəhbərliyi uzun illərdir ki, ‘Ayətullah Qorbaçov’u axtarmaqdadır", – deyə Nəqibzadə vurğulayıb.
O, İran hakimiyyətinin idarəetmə modelini kommunist rejimlərə bənzədərək bildirib ki, "İslam Respublikasında hakimiyyətə gəlmək üçün insanlar yoldaşlarının üzərinə basaraq irəliləyir və zirvəyə çatdıqda istədiklərini edirlər".
Əli Xameneinin qərarlarına toxunan professor vurğulayıb ki, ölkədə hər kəs danışıqların tərəfdarıdır, lakin yalnız bir nəfər – Ali Dini Lider Əli Xamenei – bunun əleyhinə çıxış edir. "Hakimiyyət danışıqlardan çəkinir, çünki Qərbin istəklərinə təslim olmaq daxili müxalifətin güclənməsinə və rejimin nüfuzunun azalmasına səbəb ola bilər", – deyə o əlavə edib.
Nəqibzadənin fikrincə, İran İslam Respublikası yaxın bir il ərzində ən çıxılmaz vəziyyətinə düşəcək və strateji mərkəzləri hədəfə alınacaq. O, həmçinin Rusiyanın İranla Qərb arasında mümkün razılaşmalara mane olduğunu bildirib. "Moskva İranın Qərbə yaxınlaşmasını istəmir və bu yöndə cəhd göstərən hər kəsi səhnədən uzaqlaşdırır", – deyə ekspert vurğulayıb.
Professorun proqnozları İranın siyasi gələcəyi ilə bağlı mühüm suallar doğurur və rejimin yaxın illərdə hansı istiqamətdə dəyişə biləcəyi barədə müxtəlif ssenariləri gündəmə gətirir.