Gecə yatanda piyləri məhv edən sehrli içki
Icma.az, Oxu.az portalına istinadən məlumat yayır.
Hər gün sağlamlığımızı və formamızı yaxşılaşdırmaq üçün müxtəlif effektiv yollar axtarırıq. Mütəxəssislər yağəritmə prosesini əvvəlkindən daha asan etməyi vəd edən içki təklif ediblər.
Oxu.Az-ın Pravda.ru-ya istinadla verdiyi məlumata görə, bu içki qarışığı limon, cəfəri, darçın, sirkədən ibarətdir.
Bildirilir ki, bu "sehrli" içki, hətta yuxu zamanı işləyir - maddələr mübadiləsini yaxşılaşdırır və arıqlama prosesini sürətləndirir.
Tərkibi və faydaları
Limon - vitaminlər və nəmlənmə mənbəyi. İçkidə yarım limon təkcə təravət vermir, həm də immun sistemini gücləndirir və dəri sağlamlığını qorumağa kömək edən C vitamini ilə orqanizmi zənginləşdirir. Bundan əlavə, limonlar hüceyrələri zədələnmədən qoruyan antioksidantlarla zəngindir. Limonun ən vacib effekti orqanizmin su balansını qorumaq qabiliyyətidir. Yaxşı nəmlənmiş bədən toksinləri çıxararaq və metabolizmi sürətləndirərək yağ yandırma proseslərini aktivləşdirir.
Cəfəri - təbii detoksifikasiya və sidikqovucu vasitədir. Bu məhsul "K" vitamini, "C" vitamini, fol turşusu, dəmir kimi vitamin və minerallarla zəngindir. Bir çay qaşığı doğranmış cəfəri artıq mayeni çıxarmağa kömək edir, şişkinliyin qarşısını alır. Onun sidikqovucu effekti ümumi tonusu yaxşılaşdıraraq orqanizmin təmizlənməsinə kömək edir.
Darçın - şəkər səviyyəsinin və maddələr mübadiləsinin tənzimləyicisidir. Yarım çay qaşığı darçın maddələr mübadiləsini yaxşılaşdırır və qanda şəkər səviyyəsini tənzimləyir. Bu, aclıq hissi və həddindən artıq yeməyə səbəb ola biləcək şəkərin kəskin dəyişməsinin qarşısını alır. Darçın, həmçinin orqanizmi alınan qida maddələrindən səmərəli istifadə etməyə stimullaşdıraraq yağın sürətli yanmasına kömək edir.
Sirkə - həzmi yaxşılaşdırır və toksinləri çıxarır. İçkidə yarım çay qaşığı sirkə həzmi yaxşılaşdırır, maddələr mübadiləsini sürətləndirir və toksinləri çıxarmağa kömək edir. O, mədə şirəsinin istehsalını stimullaşdırır, qidanın həzmini yaxşılaşdırır və metabolik prosesləri sürətləndirir.
Bu içki necə hazırlanır?
Sadalanan məhsulları göstərilən miqdarda 500 ml qaynar suya qatıb, ağzı bağlı qabda soyuyana kimi gözləmək lazımdır. İçkini yatmazdan əvvəl içmək faydalıdır. O, bədəni yükləmədən orqanizmə yağəritmə proseslərini başlamağa və artıq mayeni çıxarmağa kömək edir. Məhz gecə metabolizmimiz daha aktiv işləyir və orqanizmə daxil olan bütün maddələr daha yaxşı mənimsənilir.