İqor Mitreski: “Neftçi” üçün Azərbaycanda hər bir rəqib çətindir”
Apasport portalından əldə olunan məlumata əsasən, Icma.az xəbər verir.
"Neftçi" və Şimali Makedoniya millisinin sabiq müdafiəçisi, hazırda Şimali Makedoniya yığmasının direktoru vəzifəsində çalışan İqor Mitreski apasport.az saytına müsahibə verib.
- Bu ay Şimali Makedoniya və Azərbaycanın U-21 yığmaları Türkiyədə toplanış çərçivəsində üz-üzə gəldilər. Həmin oyunu izləyə bildin? Görüş haqda fikrin necədir?
- Mən hazırda Şimali Makedoniya yığmasının idman direktoruyam. Bəli, özüm də Antalyada idim. Azərbaycanın Moldovaya qarşı keçirdiyi və qalib gəldiyini də görmüşdüm. Oyunu çox bəyəndim. Matçdan əvvəl Azərbaycan yığmasının məşqçilər korpusu, direktorlar, həkimlərlə danışdıq, söhbətləşdik. Həqiqətən Azərbaycanın Moldovaya qarşı göstərdiyi oyunu çox bəyəndim. İkinci matçda isə Azərbaycan bizə qarşı daha çox müdafiədən oynayırdı, biz daha çox hücum edirdik. Onlarda bəzi dəyişikliklər var idi, bizdə də 5-6 oyunçu dəyişiklik edilmişdi. Yaxşı oyun alındı, pis deyildi. Düzü, razı qaldım. Öz yığmamızdan da, sizin yığmadan da razı qaldım. Bizim də yeni baş məşqçimiz var. İlk oyunlar idi. Oyun yaxşı alındı, baş məşqçinizi buna görə təbrik edirəm.
- Azərbaycan yığmasını bəyəndin? Hazırda komanda Ayxan Abbasova tapşırılıb…
- Bəli, əlbəttə ki, bəyəndim. Onlar daha çox müdafiədən oynayırdılar, biz güclü komandayıq, qol epizodları yaradırdıq. Sadəcə Azərbaycan yığması inamlı, motivasiyalı, taktika baxımından çox səliqəli oynadı. Baş məşqçiniz yaxşı komandanız qurub.
- "Neftçi"ni daim izlədiyini bilirəm. Onların bu sezonki çıxışı yaxşı doğru gedir?
- "Neftçi" haqda nə deyim? Bütün sezon onları izləyirdim. İndi də turnir cədvəlinə baxıram ki, turnir cədvəlinin ortalarındadır. Dünən də "Araz-Naxçıvan"la 1:1 oynayıblar. Avrokuboklara çempionatdan yollanmaq şansı çox azdır. Yəqin ki, bu sezon da uğursuz keçdi. Düşünürəm ki, yayda onlar bunu müzakirə edəcək. Yaxşı komanda qurmaq lazımdır ki, "Qarabağ", "Zirə" və digər klublarla yaxşı mübarizə aparsınlar. İndi baxanda, onların yaya qədər nəyisə dəyişəcəyini düşünmürəm. "Neftçi" üçün çətin sezondur. Yuxarı pillələrə qalxmaq çox çətindir.
- Səncə, həmyerlilərini yeni sezondan Azərbaycanda görə bilərik? Əsas yığmanın üzvləri əvvəllər Azərbaycanda oynayırdılar, indi sanki gəlmirlər...
- Bizim milli üzvlərimizin çoxu Avropada yaxşı liqalarda oynayırlar. U-21 yığmasından isə dəvət etmək olar. Orada da yaxşı oyunçular var. Liqamız da yaxşıdır, yerli və xaricilər var. Bu işlərlə klubun skautu məşğul olmalıdır, futbolçulara baxmalıdır. Kimin keyfiyyəti, özünəinamı var, oynaya bilər. Əvvəl "Neftçi"də mən, Slavko Georgiyevski oynayırdıq. İndi fərqli-fərqli liqalara baxmaq, seçmək lazımdır.
- "Neftçi" ölkə kubokunu qazanaraq avrokuboklara yollana bilər. Onları yarımfinalda bütün diqqətini kuboka yönəltmiş digər komanda " Sabah" gözləyir. "Neftçi"nin kubok şansını necə dəyərləndirirsən?
- Bəli, kubokdan Avropaya vəsiqə qazanmaq olar. Kubok "Neftçi" üçün ən yaxşı variantdır. "Sabah" da ən yaxşı nəticə üçün çalışacaq, onlar da finala çıxmaq istəyəcək.
Çətin oyun olacaq. Əvvəl belə bir şey olsaydı, başqa mövzudur. Amma bugünkü gündə “Neftçi” üçün Azərbaycanda hər bir rəqib çətindir. Yarımfinal, daha sonra finala çıxıb kuboku götürmək lazımdır ki, avrokuboklara vəsiqə qazansın. Çətindir, çətin. Çünki indi heç bir komanda təslim olmayacaq, qalib gəlməyə imkan verməyəcək. Hər halda, “Neftçi”nin avrokuboklara kuboku götürüb getməkdən başqa yolu yoxdur. Əsas odur ki, oyuna ciddi yanaşsınlar. Şəxsi fikrimdir ki, “Neftçi” üçün ən yaxşısı elə kubokdan Avropaya getməkdir.
Elvin Məmmədov: “Bu xal bizə xeyir verəcək” Brahim Konate: "Fasilə zamanı yaxşı hazırlaşmışıq" Tovuzda qollu bərabərlik - YENİLƏNİB Azərbaycan çempionatlarında yeni rekord Mövsümdə ilk dəfə