İsrail Beyrutu bombalayıb VİDEO
Icma.az, Azvision portalına istinadən məlumat verir.
İsrail Ordusu ilə daxili təhlükəsizlik xidməti "Şin-Bet"in birgə məlumatına görə, aviazərbənin həyata keçirilməsində məqsəd bu ölkədə fəaliyyət göstərən "Hizbullah" qruplaşmasının rəhbər şəxslərindən birini zərərləşdirmək idi. Bildirilir ki, həmin terrorçu "son vaxtlar Fələstinin HƏMAS təşkilatı ilə əməkdaşlıq apararaq İsrailn mülki əhalisinə qarşı terror hücumu planlaşdırırdı".
Livan Səhiyyə Nazirliyi diqqətə çatdırır ki, yaşayış binasına tuşlanan aviazərbə nəticəsində 3 nəfər həyatını itirib, yeddi nəfər xəsarət alıb. Bu, İsrail Hərbi Hava Qüvvələrinin Beyruta noyabrdan bəri ilk hücumudur.
Livan Prezidenti Cozef Aun hücumu pislədiyi barədə bəyanat yayıb, beynəlxalq müttəfiqləri ölkənin suverenlik hüququnu dəstəkləməyə çağırıb.
İsrail Ordusu Livandakı 5 əsas nöqtədən çəkilməyəcək
Xatırladaq ki, ötən il noyabrın 27-də imzalanan atəşkəs sazişi nəticəsində İsrail və Livanın "Hizbullah" qruplaşması arasında ikiaylıq müharibə başa çatıb. (Müharibə dövründə İsrail "Hizbullah"ın ali rəhbərlərini, o cümlədən təşkilatın lideri Həsən Nəsrullahı aradan qaldırıb). Həmin vaxtdan indiyədək irili-xırdalı sərhədyanı toqquşmalar meydana gəlib. Sazişin şərtlərinə əsasən, İsrail Silahlı Qüvvələrinin bu ölkədən çıxması üçün 60 günlük möhlət verilib. Halbuki bu müddətin yanvarın 26-da qurtarması fonunda İsrail qruplaşmanın yenidən güc toplanmasından ehtiyatlanaraq, daha 30 gün vaxt istəyib. Möhlətin fevralın 18-də qurtarması nəticəsində İsrail qoşunları Livanın cənubundan qismən çəkilib.