Lukaşenko Paşinyanla “atışmasından” danışdı: “Əyləncəli olsun...”
Icma.az, Cebheinfo saytına istinadən bildirir.
Belarus Prezidenti Aleksandr Lukaşenko rusiyalı jurnalist Pavel Zarubinə müsahibəsində Ermənistanın Baş naziri Nikol Paşinyan arasında qarşıdurma baş verən insidenti şərh edib.
“Cebheinfo.az” xəbər verir ki, insident dekabrın 26-da Ali Avrasiya İqtisadi Şurasının Leninqrad vilayətində keçirilən iclasında olub.
“Sizin üçün bu, Ermənistanla idi. Yaxşı, bir az daha əyləncəli etmək üçün oldu. Yoxsa gedərdilər, diqqət yetirməli heç nə yox idi”, - deyə Lukaşenko Zarubinə bildirib.
Xatırlatmaq istərdik ki, Avropa İqtisadi İttifaqının görüşü zamanı iki ölkə başçısı arasında mübahisə yaranıb.
Lukaşenko əvvəlcə görüşdə bəzi iştirakçıların fiziki olaraq iştirak etməməsindən narazılığını bildirib.
“Yaxşı, mən bir sədr kimi xahiş edərdim ki, müşahidəçilərimiz bizim birliyimizlə maraqlanırsa, mən onlardan xahiş edərdim ki, iclaslarda iştirak etsinlər, televiziyada bizimlə necə əməkdaşlıq edəcəklərini deməsinlər. Nikol Vovaeviç, bunun sizə aidiyyəti yoxdur. Biz bilirik ki, siz nəinki saqqalınızı qırxmısınız, həm də bir az xəstələnmisiniz, ona görə də sizi yeni, gənc, zahirən ən azından ittifaqımızın üzvü kimi qəbul edirik”, - Lukaşenko bildirib.
Bundan sonra Lukaşenko Aİİ orqanlarına sədrliyin keçdiyi ölkənin prezidenti kimi Minskdə tədbirlərin keçirilməsini təklif edib.
Bununla bağlı Ermənistanın Baş naziri Nikol Paşinyan Ermənistan nümayəndə heyətinin videokonfrans vasitəsilə konfransda iştirak edəcəyini açıqlayıb.
“Təşəkkür edirəm, Aleksandr Qriqoryeviç, mən sadəcə olaraq aydınlaşdırmaq istəyirəm ki, biz Aİİ-nin Ali İqtisadi Şurasının iclasının Minskdə keçirilməsinə etiraz etmirik, lakin əvvəlcədən demək istəyirəm ki, bizim nümayəndə heyətimiz videokonfrans vasitəsilə görüşdə iştirak edəcək. Sağ olun”, - Ermənistanın Baş naziri bildirib.
“Sizin probleminiz nədir? Minskdən uzaqdasınız, yoxsa sizi göndərən yoxdur? Yaxşı, lazım gələrsə, nümayəndə heyətinizin səfərini təşkil edəcəyik”, - Lukaşenko bildirib.
“Aleksandr Qriqoryeviç, mən bu barədə açıq bəyanat verdim və bu bəyanat qüvvədə qalır. Düşünürəm ki, bu, bu məsələləri müzakirə etmək üçün düzgün format deyil. Bayaq dedin, məsələ qaldırdın və mən dərhal reaksiya verməli oldum ki, anlaşılmazlıq olmasın”, - deyə Ermənistanın Baş naziri cavab verib.
"Yaxşı, biz sizin ərizənizə baxacağıq", - Lukaşenko cavab verdi.
“Nəyi nəzərə almaq lazımdır? Siz mənim ərizəmə baxa bilməzsiniz, çünki ərizəmə baxılmır”, - Nikol Paşinyan bildirib.
“Bəli, sadəcə baxacağıq. Bəlkə bizdə monitor olmayacaq ki, uzaqdan danışa biləsən”, - deyə Belarus Prezidenti bildirib.
“Problem yoxdur. Problem yoxdur. Problem yoxdur”, - deyə Nikol Paşinyan cavab verib.
"Mən başa düşürəm ki, bəlkə sizin də montorlarla bağlı problemlər var, mən bunu başa düşürəm", - Ermənistanın Baş naziri bir qədər sonra əlavə edib.