28 oyuna 21 qələbə qazanan “Qarabağ” 67 xalla turnir cədvəlinin zirvəsində yer alıb. 4-cü pillədəki “Turan Tovuz”un isə 43 xalı var.
“Neftçi” – “Araz-Naxçıvan” 1:1
Qollar: Bassala Sambu, 3 - İssuf Paro, 6
“Neftçi”: 93. Rza Cəfərov (k), 10. Filip Ozobiç, 3. Höccət Haqverdi, 19. Azər Salahlı, 4. Elvin Camalov, 14. Edvin Kuç, 99. Ervin Koffi, 44. Yuri Matias, 24. Mustafa Sek, 9. Bassala Sambu, 18. Ryonosuke Ohori.
Ehtiyat oyunçular: 1. Emil Balayev, 30. Rüstəm Samiqullin, 17. Rəhman Hacıyev, 90. Ramil Şeydayev, 13. Emil Səfərov, 91. Ağadadaş Salyanski, 47. Murad Məmmədov, 6. Rafael Quzzo, 23. Robert Bauer, 22. Dembo Darbo, 77. Yeqor Boqomolski, 11. Aleks Fernandes.
Baş məşqçi: Samir Abasov.
“Araz-Naxçıvan”: 12. Kristian Avram, 5. Qara Qarayev, 34. Ürfan Abbasov (k), 2. Slavik Alxasov, 7. Ülvi İsgəndərov, 16. Ramon Maçado, 29. Vanderson Melo, 17. İssuf Paro, 23. Nuno Rodriqes, 4. İqor Ribeyro, 10. Bernardo Dias.
Ehtiyat oyunçular: 94. Tərlan Əhmədli, 6. Vadim Abdullayev, 26. Ömər Buludov, 22. Elçin Mustafayev, 20. Turan Vəlizadə, 11. Bayraməli Qurbanov, 71. Sənan Ağalarov, 21. Sezar Meza Kolli, 8. Karlos Jatoba, 9. Əyyub Allaş.
Baş məşqçi: Elmar Baxşıyev.
“Neftçi” isə yenə də “Araz Naxçıvan”ı üstələyə bilmədi. Görünən odur ki, azarkeşlərin “dominant “Neftçi” görmək arzusu bu mövsüm gerçəkləşməyəcək. Samir Abasovun komandası doğma meydanda erkən qolla önə keçsə də, qələbə hesabını qorumaq mümkün olmadı. Sambu artıq 3-cü dəqiqədə “ağ-qaralar”ı hesabda önə keçirdi. Düşünmək olardı ki, erkən qolun şokundan ayılmayan qonaqlar tezliklə qapısında daha bir qol görəcək. Amma əksi oldu. Cəmi üç dəqiqə sonra Paro künc zərbəsindən havalandırılan topu qapıya göndərdi və hesab bərabərləşdi. İrəlidə kifayət qədər vaxtın olmasına baxmayaraq, komandalar bir daha fərqlənə bilmədilər. Beləliklə görüş 1:1 hesabıyla yekunlaşdı.
32-ci xalını qazanan “Neftçi” hələ də mükafatçılar sırasından çox uzaqdadır. Komanda 6-cı pillədə qərarlaşıb. “Araz Naxçıvan” isə 48 xalla 3-cü pilləni tutur.
“Sumqayıt” – “Sabah” 3:3
Qollar: Ronaldo Vaskes, 18. Bobir Abduxolikov, 46. Momo Yansane, 88 - Umarali Raxmonaliyev, 6; 71. Tellur Mütəllimov, 77
“Sumqayıt”: 1. Mehdi Cənnətov, 14. Elvin Bədəlov (k), 2. Sertan Taşkın, 17. Murad Xaçayev, 8. Səbuhi Abdullazadə, 20. Ayxan Süleymanlı, 19. Roi Kehat, 5. Alan Dias, 23. Ronaldo Vaskes, 60. Tresor Mossi, 9. Bobir Abdixolikov
Ehtiyat oyunçular: 94. Rəşad Əzizli, 36. Xəyal Fərzullayev, 6. Vüqar Mustafayev, 7. Rövlan Muradov, 21. Nihad Əhmədzadə, 29. Qabil Əlizadə, 24. Sənan Muradlı, 75. Nadir Orucov, 95. Miloş Miloviç, 11. Momo Yansane, 99. Silvanus Nimeli, 77. Casurbek Caloliddinov
Baş məşqçi: Vaqif Cavadov
“Sabah”: 92. Stas Pokatilov, 17. Tellur Mütəllimov, 5. Rəhman Daşdəmirov, 15. Seymur Məmmədov, 32. Elgün Dünyamalıyev, 18. Pavol Safranko (k), 40. İqor Noqeyra, 70. Cesse Sekidika, 13. İvan Lepiniça, 11. Kahim Parris, 33. Umarali Raxmonaliyev
Ehtiyat oyunçular: 1. Yusif İmanov, 55. Nicat Mehbalıyev, 9. Anatoli Nuriyev, 8. Ayaz Quliyev, 6. Abdulax Xaybulaev, 88. Xəyal Əliyev, 7. Boyan Letiç, 20. Coy Lens Mikels, 4. Sofian Çakla, 3. Con İrasabal, 99. Neqoş Kupusoviç, 83. Stefen Ende
Baş məşqçi: Vasili Berezutski
Uzun müddət qol vura bilməyən “Sumqayıt” futbolçularının “ayağı açılıb”. Özü də necə. Ardıcık iki tur qələbə qazanan və bu oyunlarda beş dəfə fərqlənən sumqayıtlılar bu dəfə “Sabah”ın qapısına 3 dəfə yol tapdılar. Bu qollardan azı ikisini “Sabah”ın qazaxıstanlı qapıçısı Stas Pokatilov onlara “hədiyyə etdi”. Stas və “Sabah”ın müdafiəçiləri inamsız oyunları ilə komandalarını yenə də qələbəyə həsrət qoydular. Erkən qol vuran, sonda da əzmkarlıq göstərib yenidən önə keçən “Sabah” məhz qapı və müdafiədəki səhvlər üzündən Sumqayıtdan 1 xalla döndü.
Mövsümdəki 15-ci heç-heçəsinə imza atan Masazır təmsilçisi bu göstəriciyə görə mütləq rekordçu oldu.
“Sabah” 36 xalla 5-ci sıradadırsa, “Sumqayıt” 29 xalla 7-ci yeri tutur.
“Kəpəz” – “Səbail” 1:1
Qollar: Şervoni Mabatşoyev, 41 - Dimitro Litvin, 68.
“Kəpəz”: 1. Rojerio Santos, 2. İlkin Qırtımov (k), 7. Ehtiram Şahverdiyev, 12. Turan Manafov, 5. Rauf Hüseynli, 26. Valdemar Almeyda, 9. Luis Paçu, 29. Dioqo Verdaska, 28. Rati Ardazişvili, 3. Mahamadu Ba, 88. Şervoni Mabatşoev.
Ehtiyat oyunçular: 22. Məmməd Hüseynov, 18. Elgün Bayramov, 99. Əli Səmədov, 70. Nicat Süleymanov, 8. Elmir Tağıyev, 6. Nemət Musayev, 21. Camal Cəfərov, 17. Ümid Səmədov, 19. Sadiq Şəfiyev, 78. Yeqor Xvalko, 11. Trent Buhagiar, 10. Karim Lkoça.
Baş məşqçi: Azər Bağırov.
“Səbail”: 12. Əlirza Müştəbazadə, 22. Mirabdulla Abbasov, 74. Yusif Nəbiyev (k), 77. Fərid Nəbiyev, 20. Mert Çelik. 11. Rüfət Abdullazadə, 83. Nihad Quliyev, 3. Dmitro Litvin, 4. Marko Nikoliç, 7. Madi Queta, 5. Gitay Sofir.
Ehtiyat oyunçular: 1. Hüseynəli Quliyev, 25. Nicat Məmmədzadə, 18. Süleyman Əhmədov, 19. Samir Abdullayev, 16. Emin Rüstəmov, 97. Oruc Məmmədov, 88. Hacıəli Şirəliyev, 10. David Qomis, 44. Amir Bilali, 99. İnnosent Nşuti.
Məşqçi: Elvin Məmmədov.
“Kəpəz” “Səbail”i Tovuzda məğlub etməklə Premyer Liqada qalmaq uğrunda əhəmiyyətli addım ata bilərdi. Qələbə halında bu komandalar arasındakı xal fərqi 8-ə çatacaqdı. Birinci hissənin sonlarında Şevroni Mabatşoevin qoluyla hesabda önə keçən və fasiləyə qalib yollanan “sarı göylər” bu tapşırığın öhdəsindən gəlməyə yaxın idilər. Amma nə olduysa, fasilədən sonra “Kəpəz” özünə bənzəmədi. Nəticədə nominal qonaqlar 68-ci dəqiqədə hesabı bərabərləşdirdilər. Litvin başla gözəl qol vurdu. Görüş elə bu hesabla da yekunlaşdı.
Turnir cədvəlinin “zirzəmisində” qərarlaşan iki komandadan “Səbail” 19 xalla sonuncu, “Kəpəz” isə 24 xalla 9-cudur. Bu iki komandanı qarşıdakı turlarda gərgin mübarizə gözləyir.
“Zirə”– “Şamaxı” 3:0
Qollar: Davit Volkov, 53. Ruan Renato, 71. Salifu Suma, 90+4.
"Zirə": 13. Aydın Bayramov, 7. Məqsəd İsayev, 32. Qismət Alıyev (k), 8. İsmayıl İbrahimli, 5. Stefan Aka, 4. Ruan Renato, 90. Davit Volkov, 10. Giorgi Papunaşvili, 23. Rafael Utziq, 17. Ayron Qomis, 19. Salifu Suma,
Ehtiyat oyunçular: 97. Tiaqo Silva, 41. Anar Nəzirov, 21. Hacıağa Hacılı, 14. Elçin Əlicanov, 11. Rüstəm Əhmədzadə, 29. Ceyhun Nuriyev, 30. Rikardo Martins, 70. İssa Cibrila, 3. Ange Mutsinzi, 15. Pyer Zebli, 18. Junior Martins, 6. Eldar Quliyev
Baş məşqçi: Rəşad Sadıqov
"Şamaxı": 1. Rikardo Fernandes, 17. Rafael Məhərrəmli, 18. Cəlal Hüseynov, 82. Rüfət Abbasov, 24. Edqar Adilxanov, 32. Vasiliye Radenoviç, 20. Leroy Mikels (k), 30. Andrey Tirkoveanu, 3. Vladislav Veremeyev, 66. Vasiliye Bakiç, 33. Alfons Msanqa
Ehtiyat oyunçular: 85. Kamal Bayramov, 62. Abdulla Seydəhmədov, 60. Səbayıl Bağırov, 14. Vüsal Məsimov, 5. Arsen Ağcabəyov, 23. Murad Vəliyev, 6. Rauf Rüstəmli, 19. Fəxri Məmmədli
Baş məşqçi: Ayxan Abbasov
Turun qələbə qazanan iki komandasından biri “Zirə” oldu. Qəsəbə təmsilçisi doğma meydanda “Şamaxı”nı üç cavabsız topla məğlub etdi. Cəzalı Ayxan Abbasovun tribunadan izlədiyi qarşılaşmada onun komandası yalnız ilk hissədə rəqibinə müqavimət göstərə bildi. Fasilədən sonra isə “Zirə” səviyyə fərqini ortaya qoydu. Məhz legionerlərin inamlı oyunu sayəsində “Zirə” 3:0 hesablı qələbə qazandı. Rəşad Sadıqovun oyundan sonrakı mətbuat konfransında etiraf etdiyi kimi, meydan sahibləri bu qələbəyə sürəti və təzyiqi artırmaqla nail oldular. “Zirə” fasilədən sonra da ilk hissədəki kimi oynasaydı, çətin ki, qələbə qazana bilərdi.
“Zirə” “Qarabağ”ın ən yaxın izləyicisidir. Onun aktivində 55 xal var. Qeyd edək ki, 3-cü pillədəki “Araz Naxçıvan” da “Zirə”dən 7 xal geri qalır. 8-ci pillədəki “Şamaxı” isə 24 xal toplayıb.