Şəkər xəstələrinə ŞAD XƏBƏR: Müalicə üçün yeni yol
Azpost saytına istinadən Icma.az xəbər verir.
Çin alimləri aşkar ediblər ki, bağırsaq bakteriyaları şəkərə olan ehtiyacı azaldan Ozempic hormonun istehsalını artıra bilir. Bu kəşf şəkərdən asılılıq və 2-ci tip diabet kimi metabolik xəstəliklərin müalicəsi üçün yeni üsul təklif edə bilər.
Lent.az-ın xarici mediaya istinadən məlumatına görə, alimlər aşkar ediblər ki, bağırsaq bakteriyaları orqanizmdə Ozempic kimi hormon olan GLP-1 istehsalını artıraraq şəkərə olan ehtiyacı azalda bilər.
GLP-1 nədir?
GLP-1 qan şəkərini tənzimləyən, iştahı idarə edən və maddələr mübadiləsini yaxşılaşdıran toxluq hormonudur. Çində aparılan araşdırmalar şəkər asılılığı və tip 2 diabet kimi metabolik xəstəliklərin müalicəsində bağırsaq sağlamlığının roluna diqqət yetirir.
Bakteriyalar şəkər böhranının qarşısını ala bilər
Araşdırmada 18 diabetli siçan və 60 tip 2 diabet xəstəsinin qan nümunələri sağlam siçan və 24 sağlam fərddən alınan nümunələrlə müqayisə edilib. Məlum olub ki, şəkərli diabet və siçanların qanında GLP-1 istehsalı ilə əlaqəli olan FFAR4 adlı zülalın səviyyəsi daha aşağıdır. Bu aşağı səviyyə daha güclü şəkər istəkləri və şəkərli qidalara üstünlük verilməsi ilə əlaqələndirilir.
Araşdırmaçılar həmçinin aşkar ediblər ki, diabetli siçanların bağırsaqlarında Bacteroides vulgatus adlı faydalı bakteriya və daha az pantotenat (B vitamini) var. Bu çatışmazlıqlar GLP-1 hormonunun azalması və şəkər istəyinin artması ilə nəticələnib.
Araşdırma qrupu diabetli siçanlara əlavə olaraq bakteriya Bacteroides vulgatus verib. Bu əlavə siçanların şəkər istəklərini əhəmiyyətli dərəcədə azaldıb. O, həmçinin pantotenat səviyyələrini artıraraq GLP-1 hormonunun istehsalını təşviq edib. Bu proses zamanı GLP-1 istehsalının artması qaraciyərdən ifraz olunan FGF21 hormonunu da artıraraq, beynin qidalanma davranışını tənzimləyən hipotalamusa müsbət təsir göstərib.
Tip 2 diabetin müalicəsi yaxşılaşdırıla bilər
Gələcəkdə o, 2-ci tip diabet, metabolik xəstəliklər və şəkər asılılığı kimi xəstəliklərin müalicəsində inqilab edə bilər. Mövcud GLP-1 dərmanlarının (məsələn, Ozempic, Mounjaro kimi) əvəzinə orqanizmdə bu hormonu təbii şəkildə istehsal etməyə imkan verən üsullar hazırlana bilər. Bu, bağırsaq sağlamlığını yaxşılaşdıran probiotik və ya bakterial müalicələrin geniş istifadəsinə səbəb ola bilər.
Bağırsaq sağlığının əhəmiyyəti
Araşdırmanın nəticələri bağırsaq sağlamlığının maddələr mübadiləsi üçün əhəmiyyətini bir daha vurğulayır. Sağlam bağırsaq bakteriyaları təkcə şəkər istəklərini idarə etmir, həm də ümumi metabolik sağlamlığı dəstəkləyir. Buna görə də, probiotik əlavələr və ya sağlam qidalanma vərdişləri metabolik xəstəliklərin qarşısının alınması və müalicəsində təsirli bir vasitə ola bilər.