Ukrayna ordusu Şimali Koreya əsgərlərini əsir götürüb Cənubi Koreya kəşfiyyatı təsdiqləyib AzPolitika onlayn siyasiictimai qəzet
Icma.az, Azpolitika.az portalına istinadən məlumatı açıqlayır.
Cənubi Koreya kəşfiyyatı Rusiya tərəfindən Ukraynaya qarşı döyüşən Şimali Koreya əsgərini əsir götürdüldüyünü təsdiqləyib.
“AzPolitika” xəbər verir ki, bu barədə “Yonhap” agentliyi məlumat yayıb.
Agentlik Cənubi Koreyanın Milli Kəşfiyyat Xidmətindən sitat gətirib: "Dost ölkənin kəşfiyyat təşkilatı ilə məlumat mübadiləsi yolu ilə yaralı Şimali Koreya əsgərinin əsir götürülməsi təsdiqləndi".
Cənubi Koreya kəşfiyyatındakı mənbə bildirib ki, Şimali Koreya əsgərinin dəqiq harada əsir götürüldüyü barədə hələlik heç bir məlumat yoxdur.
Müharibəni işıqlandıran Ukrayna teleqram kanalları bunun Rusiyanın Kursk vilayətində baş verdiyini bildirir. Dekabrın 26-da axşam saatlarında "Militarny" teleqram kanalı Şimali Koreya əsgərinin fotosunu dərc edib.
Şimali Koreyalı hərbçilərin Rusiyaya köçürülməsi ilə bağlı xəbərlər 2024-cü ilin oktyabrında ortaya çıxmağa başlayıb. “The Wall Street Journal”ın məlumatına görə, Kursk vilayətindəki Şimali Koreya ordusuna KXDR Baş Qərargah rəisinin müavini, general Kim Yonq Bok komandanlıq edir.
Bazar ertəsi Ukrayna Prezidenti Volodimir Zelenski bildirib ki, Kursk vilayətində Rusiya ordusunun tərəfində döyüşən şimali koreyalılar arasında öldürülənlərin sayı 3 mini keçib.
Ukrayna Silahlı Qüvvələri Kursk vilayətində həlak olanların fotolarını nümayiş etdirib, onların arasında Şimali Koreya əsgərləri də var.
Cənubi Koreya kəşfiyyatı Şimali Koreyanın itkilərini təqribən 1100 nəfər hesab edir. Seul həmçinin bəyan edib ki, Pxenyan Rusiyaya əlavə qoşun göndərməyə və yeni silah tədarüklərinə hazırlaşır.
“AzPolitika.info”