Zəngəzur dəhlizi Azərbaycanı güc mərkəzinə çevirəcək
Icma.az, Cebheinfo saytından verilən məlumata əsaslanaraq xəbər yayır.
Zəngəzur dəhlizinin reallaşması Azərbaycan və Türkiyəni regionda geosiyasi və geoiqtisadi güc mərkəzinə çevirəcək.
Türkiyənin nəqliyyat və infrastruktur naziri Abdulkadir Uraloğlu Ankarada "Türk əsri"ndə nəqliyyat dəhlizləri və tranzit daşıma" mövzulu konfransda çıxışı zamanı Zəngəzur dəhlizinin əhəmiyyətinə toxunub. A. Uraloğlu bəyan edib ki, Zəngəzur dəhlizi ilə bağlı Türkiyə Azərbaycanla müzakirələri davam etdirir. Nazirin sözlərinə görə, Türkiyə müxtəlif vasitələrlə Orta dəhlizin effektivliyini artırmağa çalışır.
Maraqlıdır, Zəngəzur dəhlizi açılacağı təqdirdə Orta Dəhlizin effektivliyi nə dərəcədə artacaq? Belə olan halda Çin və Avropa ölkələri Orta Dəhlizə daha çox diqqət ayıracaq? Türkiyənin Cənubi Qafqazda və Mərkəzi Asiyada geosiyasi güc mərkəzinə çevriləcəyi ehtimal olunur?
Məsələ ilə bağlı politoloq Elçin Xalidbəyli “Cümhuriyət” qəzetinə açıqlamasında qeyd edib ki, İrəvan Azərbaycan və Türkiyə ilə hesablaşmalı olacaq:
“Suriya böhranının həll olunması, xüsusilə Türkiyənin bu ölkədə bundan sonrakı prosesləri nizamlamaq imkanlarına sahib olması Cənubi Qafqaza da öz təsirini göstərəcək.
Artıq İran Suriyadan geri çəkilib. İran hakimiyyətinin Yaxın Şərqdə proksi qüvvələri yavaş-yavaş sıradan çıxır və təsir imkanları azalmağa doğru gedir. Rusiya da Yaxın Şərqdə öz geostrateji nüfuzunu itirmək üzrədir. Heç bir şübhə yoxdur ki, Rusiya Suriyadan öz qoşunlarını geri çəkəcək.
Yaxın zamanda Cənubi Qafqazda Türkiyə-Azərbaycan ittifaqı geostrateji və geosiyasi güc mərkəzinə çevrilməsinə şahidi olacağıq. Həm Türkiyə, həm də Azərbaycan Cənubi Qafqazda geosiyasi və geoiqtisadi proseslərin nizamlanmasında çox əhəmiyyətli rol oynayacaqlar. Bu baxımdan, Zəngəzur dəhlizinin açılması Azərbaycan və Türkiyənin maraqlarına tam uyğundur. Hər iki qardaş ölkə bu dəhlizin reallaşmasına nail olmaq üçün əlindən gələni edəcəklər.
Hesab edirəm ki, Ermənistan Azərbaycan və Türkiyənin siyasi iradəsindən kənarda mövcudluğunu davam etdirmək imkanlarına malik deyil. Ermənistan Qərbin siyasi müstəmləkəsinə çevrilsə də, rəsmi Bakı və Ankaranın maraqları ilə hesablaşmaq məcburiyyətində olacaq.
İrəvan öz mövcudluğunu təmin etmək üçün Azərbaycan və Türkiyənin maraqlı daxilində Zəngəzur dəhlizinin açılmasına razı olmalıdır. Bunun başqa alternativi yoxdur”.
Politoloqun sözlərinə görə, həm Qərb, həm də Şərq ölkələri Zəngəzur dəhlizi məsələsində Azərbaycan və Türkiyəyə dəstək verəcəklər:
“Başda Çin olmaqla Asiya, başda Britaniya olmaqla Avropa ölkələri Zəngəzur dəhlizinin açılmasında maraqlıdırlar. Bu məsələdə Azərbaycan və Türkiyəyə ciddi dəstək veriləcəyinə qətiyyən şübhə yoxdur. Xüsusilə qeyd edim ki, geoiqtisadi proseslər hər zaman geosiyasi proseslərin məzmununu müəyyənləşdirən əsas faktor olub.
Zəngəzur dəhlizinin açılacağı təqdirdə Avropa ilə Asiyanı bir-biri ilə birləşdirən Orta Dəhlizin reallaşması Türkiyənin Cənubi Qafqaz və Mərkəzi Asiyada siyasi və iqtisadi təsir imkanlarının artmasına gətirib çıxaracaq”.