Dünyaya insanları güldürmək üçün gəlmiş sənətkar: Lütfəli Abdullayevin doğum günüdür
Oxu.az saytına istinadən Icma.az xəbər verir.
Martın 22-si Azərbaycan SSRİ Xalq artisti, Azərbaycan Dövlət Akademik Musiqili Teatrının yaradıcılarından olan Lütfəli Abdullayevin doğum günüdür.
Oxu.Az xatırladır ki, L.Abdullayev 1914-cü il martın 22-də Şəkidə dünyaya göz açıb.
Azərbaycan Dövlət Konservatoriyasında təhsil aldığı müddətdə artıq sözsüz və epizodik rollarda, tezliklə isə "Arşın mal alan" operettasında "Vəli" rolunda oynayıb. 1938-ci ildə Musiqili Teatr yarananda L.Abdullayev truppaya qəbul edilib. Teatr fəaliyyətini dayandırdığı müddətdə L.Abdullayev Azərbaycan Dövlət Akademik Milli Dram Teatrında çalışıb, "Tulio" ("Rəqs müəllimi"), "Rəşid" ("Kimdir müqəssir?"), "Tağı" ("Köhnə dudman"), "Oddamdı" ("Od gəlini"), "Nadir" ("Çiçəklənən arzular") rollarında çıxış edib. 1956-cı ildə Azərbaycan Dövlət Akademik Musiqili Teatrının fəaliyyəti bərpa olunduqdan sonra L.Abdullayev bu teatrın aparıcı sənətkarı kimi əksər tamaşalarında çıxış edib.
O, sanki bu dünyaya insanları güldürmək üçün gəlmişdi. Hər səhnəyə çıxışı auditoriya üçün əsl bayrama çevrilirdi. Yüksək sənətkarlıqla yaratdığı obrazın xarakterini tamaşaçıya bütövlükdə çatdırırdı. Aktyorun mimika və jestlərdən məharətlə istifadəsi isə təkrarolunmaz bir sənətkarlıq nümunəsi idi.
Onun zəngin obrazlar qalereyasına "Vəli" və "Soltan bəy" ("Arşın mal alan"), "Hambal", "Cəfər" və "Məşədi İbad" ("Məşədi İbad"), "Kəblə Heydər" ("Evliykən subay"), "Vəli" və "Sandro" ("Aşıq Qərib"), "Qulu" ("Əlli yaşında cavan"), "Kərim" ("Lənkəran xanının vəziri"), "Qulaməli" ("Hekayəti-Müsyö Jordan həkimi-nəbatat və dərviş Məstəlişah caduküni-məşhur"), "Trufaldino" ("İki ağanın bir nökəri"), "Hamlet" ("Tiflis nəğməsi"), "Avo" ("Şirin arzular"), "Çako" ("Keto və Kote") və digər əsərlər daxildir.
L.Abdullayev həm də populyar kino aktyoru kimi ad-san qazanıb. Kinoda ilk işi "Arşın mal alan" filmində (1945) "Vəli" rolu olub. Dahi Üzeyir bəy "Arşın mal alan" filminin çəkilişləri üçün aktyor truppasını yığanda iki obraza sınaq üçün kiminsə dəvət olunmasına icazə verməyib. "Gülçöhrə" obrazını Leyla Bədirbəyli, "Vəli" rolunu Lütfəli Abdullayev oynayacaq" deyib. O, bu rola görə 1946-cı ildə Dövlət Mükafatına layiq görülüb. Aktyor, həmçinin "Əhməd haradadır?" ("Zülümov"), "Ulduz" ("Məhəmməd"), "Qəribə əhvalat" ("Kefcilov") filmlərinə çəkilib.
Sevimli aktyor L.Abdullayevin sənəti yüksək qiymətləndirilib, ən yüksək fəxri adlara layiq görülüb, orden və medallarla təltif olunub.
Prezident İlham Əliyevin müvafiq Sərəncamı ilə 2014-cü ildə Azərbaycan teatr və kino sənətinin görkəmli nümayəndəsi Lütfəli Abdullayevin anadan olmasının 100 illiyi silsilə tədbirlərlə qeyd edilib.
L.Abdullayev 1973-cü il dekabrın 9-da Bakıda vəfat edib və İkinci Fəxri xiyabanda dəfn edilib.