İslam dinində Qara bayram deyə bir adət yoxdur İlahiyyatçıdan İLGİNC AÇIQLAMA
Icma.az, Turkstan.az portalına istinadən məlumat verir.
Azərbaycanın bir çox bölgələrində Ramazan bayramı günü əhali ötən bayramdan sonra dünyasını dəyişən şəxslərin evinə gedərək müəyyən məbləğdə pul yazdırır.
Buna el arasında "Qara bayram" deyirlər. Ümumiyyətlə, İslam dinində matəm günləri və vəfat etmiş adamın il dönümünü qeyd etmək düzgün deyil.
Mövzuyla bağlı Bizim.Media-ya açıqlamasında ilahiyyatçı Tural İrfan bildirib ki, bayram şənlik, sevinc bölüşmək üçündür:
"Qara bayram olar? Daha o qaradırsa, bayram deyil, vaydır, yasdır. Din xadimləri də gərək maarifləndirmə aparsınlar. Əksinə gedib qarınlarını bərkitmək üçün belə qondarma ənənələrə şərait yaratmasınlar. Yəni, matəm ayı, vəfat günü, il dönümü, qara bayram kimi adətlər sonralar başqa inanclardan keçib, yaxud insanlar özləri digər xurafatlar kimi bunu da özlərindən uydurublar".
O, eyni zamanda əlavə edib ki, yasda pul yığmaq da doğru deyil:
"İslam buna qarşıdır. Bu, alverdir. Yas sahibini borclu qoymaqdır. Çox adamlar tanıyıram ki, vaxtilə bu gedib qohumunun yasında pul yazdırıb. Amma bunun atası öləndə qohumu gəlib pul yazdıra bilməyib. Aralarında böyük narazılıq, az qala düşmənlik həddinə gəlib çatıb. Demək o yazdırılan pulu adamlar yas sahibinə pis niyyətlə borc verirlər. Pis niyyət də ona görə deyirəm, düşünürlər ki, mənimki də öləndə o gətirib qaytarsın.
Birdən işdir, o da gələ bilmir, yaxud uzaqda olur, imkanı çatmır gəlməyə, vəssalam arada narazılıq, kin-küdurət yaranır. Halbuki dinimizə görə imkanı çatan insanlar yas sahibinə təmənnasız aparıb ərzaq, pul köməyi etməlidirlər. Dəftər, siyahı, yazı olmamalıdır. Borcu yazarlar, köməyi yox. O kimi yaslarda verilən yemək də ehsan hökmündə deyil. Çünki ehsan pulla verilməz" - deyə ilahiyyatçı bildirib.