"El bir olsa, dağ oynadar yerindən..."
Birliyi, bərabərliyi ehtiva edən çox məsəl var. Bağçalarda, məktəblərdə birliyin nə qədər önəmə sahib olduğu öyrədilir, izah edilir. Amma müəyyən vaxtlarda baş verən hadisələrə münasibətdə görünür ki, bəziləri bu dərslərə ya girməyib, ya da beyinləri bunu qəbul etmir...
2020-ci il müasir Azərbaycan tarixinin ən önəmli illərindən biri və ya birincisidir. Həmin il baş verən Vətən müharibəsi sözün bütün mənalarında böyük tarix oldu. 44 gün ərzində xalqın göstərdiyi birlik, bərabərlik, siyasi təşkilatların dövlətin mövqeyindən çıxış etməsi, hər fürsətdə göstərilən həmrəylik möhtəşəm qələbədə mühim amilə çevrildi. Həmin necə deyərlər, ön cəbhədə vuruşanlar arxa cəbhədəki birlikdən güc aldılar...
Azərbaycanın müasir tarixinin səhifələrində faciələr də yer tutur.
20 Yanvar, Xocalı soyqırımı, torpaqlarımızın işğala məruz qalması, metro terroru, təyyarə və vertolyot qəzaları kimi faciəli günlər də yaşamışıq. Hər il bu hadisələrin qurbanları yad olunur və siyasi kimliyindən asılı olmayaraq, hər kəs verdiyi bəyanatda birliklə bağlı mövqeyini mütləq şəkildə vurğulayır.
Son zamanlar bir sıra Qərb ölkələri Azərbaycana müxtəlif üsullarla təzyiqlər etməyə cəhd göstərirlər. Bir sıra səfirliklərin son vaxtlardakı anti-Azərbaycan fəaliyyəti bu təzyiqlərin kiçik bir nümunəsidir. Bu məsələnin özü də birliyin nə qədər önəmli olduğunu göstərir. Bir ölkəni məhv etməyin yolu cəmiyyəti parçalamaqdır.
Bütün təzyiqlərin qarşısında dayanan da məhz Azərbaycan cəmiyyətində olan birlikdir. Bu birlik bu gün Azərbaycanı qoruyur.
Baş verən son təyyarə qəzasından sonra da birlik çağırışları oldu.
Bütün siyasi partiyalar birgə bəyanat yayaraq baş verən hadisədə dövlətin yanında olduqlarını bəyan etdilər. Bu cür təşəbbüslər 44 günlük Vətən müharibəsində də mütəmadi olaraq göstərilirdi. O dönəmdə bu birliyə qoşulmayanlar son hadisədə də eyni mövqeni sərgilədi.
Bu cür hadisələrdə ortaq mövqeyin olması onu göstərir ki, milli və dövlət məsələlərdə siyasi manipulyasiya etmək yolverilməzdir. Amma Azərbaycan Xalq Cəbhəsi Partiyası (AXCP) yenə siyasi manipulyasiyaya yol verdi və birgə bəyanata qoşulmadı.  Əli Kərimli və onun dəstəsi yenə xalqın faciəsindən şou düzəltməklə kimlərəsə xoş görünməyə çalışdı.
Əli Kərimlinin təyyarə qəzasından sonra yazdığı iki statusun qısa məğzini xatırlatmaq kifayət edər ki, onun nə qədər "səmimi" olduğunu görmək mümkün olsun.