Pakistan rəhbərliyi ilə bağlı qanun layihəsi ABŞ Konqresinə təqdim edilib
Icma.az bildirir, Bizimyol portalına istinadən.
Bizimyol.info xəbər verir ki, bu barədə "Dawn" qəzeti məlumat yayıb.
Onun sözlərinə görə, “Pakistan Demokratiya Aktı” adlanan qanun layihəsi bazar ertəsi respublikaçı Co Vilson və demokrat Cimmi Panetta tərəfindən təqdim edilib. İslamabad insan haqlarının vəziyyətini yaxşılaşdırmaq üçün addımlar atmasa, 180 gün ərzində İslam Respublikası ordusunun komandanlığına qarşı sanksiyaların tətbiqini nəzərdə tutur. Qanun layihəsi həmçinin ABŞ hökumətini Pakistanda siyasi müxalifətə qarşı iddia edilən repressiyalarda iştirak edən şəxsləri müəyyən etməyə və sanksiyalara cəlb etməyə çağırır.
Nəşr qeyd edir ki, sözügedən qanun layihəsinin ABŞ Konqresinin müzakirəsinə çıxarılması Pakistan “Ədalət Uğrunda Hərəkat”ın lobbiçilik səylərinin nəticəsidir. 2024-cü ilin iyununda Nümayəndələr Palatasında oxşar qərar qəbul edilib. O, ABŞ-ın o zamankı prezidenti Co Baydeni demokratiya və qanunun aliliyini dəstəkləməsi üçün Pakistana təzyiq göstərməyə çağırıb. Ancaq Bayden administrasiyası bu kontekstdə heç bir tədbir görməyib.
İmran Xan 2018-2022-ci illərdə Pakistan Nazirlər Kabinetinə rəhbərlik edib. O, 2022-ci il aprelin 10-da parlamentdə etimadsızlıq səsverməsindən sonra vəzifəsindən kənarlaşdırılıb. 2023-cü ildən siyasətçi dövlət xəzinəsindən xarici hədiyyələri satdığı üçün 14 il həbs cəzası alıb.