Sosial şəbəkələr insanların özünə inamına necə təsir edir?
Son illərdə sosial şəbəkələrin təsiri ilə bağlı bir çox araşdırmalar aparılıb. Xüsusilə, gənclər arasında özünə inamın azalması və psixoloji problemlərin artması bu platformaların təsiri ilə əlaqələndirilir.
Harvard Universitetinin psixoloqları tərəfindən aparılan tədqiqat göstərir ki, sosial şəbəkələrdə daha çox vaxt keçirən insanlar öz həyatlarından daha az məmnun olur və real həyatda özlərini daha az dəyərli hiss edirlər.
Niyə sosial şəbəkələr özünə inamı azalda bilir?
Bakıvaxtı.az xəbər verir ki, tədqiqatçılar bu fenomeni bir neçə əsas amillə izah edirlər:
1. Mükəmməllik illüziyası: İnsanlar sosial şəbəkələrdə yalnız həyatlarının ən yaxşı anlarını paylaşırlar. Digərlərinin "ideal" həyatlarını görən istifadəçilər isə özlərini daha aşağı hiss edə bilərlər.
2. Daimi müqayisə hissi: Araşdırmalar göstərir ki, insanlar sosial mediada başqaları ilə öz həyatlarını müqayisə etdikdə, öz nailiyyətlərini daha az dəyərli hesab edirlər. Bu isə özgüvən problemlərinə səbəb ola bilər.
3. Bəyənmə (like) asılılığı: Beynimiz sosial mediada aldığımız bəyənmələri mükafat kimi qəbul edir. Psixoloqlar bildirirlər ki, bu, asılılıq yaradır və insanlar daha çox təsdiq almaq üçün özlərini başqalarına bənzətməyə çalışırlar.
4. Kiber zorakılıq: Sosial şəbəkələrdə təhqir, tənqid və neqativ rəylər də insanların psixologiyasına mənfi təsir edir. Xüsusilə, yeniyetmələr bu cür hallara daha həssasdırlar.
Bununla belə, sosial mediadan düzgün istifadə edildikdə, onun insanlara faydaları da var. Məsələn:
İnsanlar özlərini ifadə edə bilirlər: Bəzi insanlar sosial şəbəkələrdə öz fikirlərini, istedadlarını və yaradıcılıqlarını bölüşərək daha çox özünə güvən qazanırlar.
Motivasiya və ilham mənbəyi olur: Pozitiv məzmun paylaşan səhifələr və uğur hekayələri insanları ruhlandıra və motivasiya edə bilər.
Sosial əlaqələri gücləndirir: Doğru istifadə edildikdə, sosial media insanları birləşdirir, dostları və ailə üzvləri ilə ünsiyyət qurmağa kömək edir.
Həll yolu nədir?
Mütəxəssislər sosial mediadan istifadə edərkən balanslı yanaşma tətbiq etməyi tövsiyə edirlər:
Sosial mediada keçirdiyiniz vaxtı məhdudlaşdırın.
Özünüzü başqaları ilə müqayisə etməməyə çalışın.
Daha çox real həyatda sosial əlaqələr qurun.
Sosial mediada neqativ məzmunlardan uzaq durun.