Trampın inauqurasiyasından sonra Ukraynada müharibə necə olacaq? 4 ssenari AÇIQLANDI
Lent az portalından əldə olunan məlumata əsasən, Icma.az xəbər verir.
ABŞ-ın yeni seçilmiş prezidenti Donald Trampın yanvarın 20-də inauqurasiya mərasiminə hazırlaşdığı bir vaxtda Kiyev və Moskva ehtimal olunan danışıqlar ərəfəsində daha yaxşı mövqelər əldə etməyə çalışırlar.
Lent.az-ın xəbərinə görə, “Business Insider” Tramp Ağ evə qayıtdıqdan sonra Rusiyanın Ukraynaya qarşı müharibəsində hadisələrin gələcək inkişafı üçün dörd variant proqnozlaşdırıb.
Atəşkəs razılaşması və “dondurulmuş xətlər”
Döyüşlərin müvəqqəti dayandırılması ehtimalı Trampın yenidən prezident seçilməsindən sonra yenidən gündəmə gəlib. “Chatham House”un Rusiya və Avrasiya Proqramının əməkdaşı Con Lofun fikrincə, Ukrayna bütün işğal olunmuş əraziləri geri qaytarmaq kimi “maksimum mövqeyindən” uzaqlaşır və Kiyev “Qərbdən möhkəm təhlükəsizlik zəmanəti” istəyir.
Bir çox analitiklər deyirlər ki, Rusiya 2022-ci ildə genişmiqyaslı işğala başlamazdan əvvəl 2014-cü ildə Krımı zorla ələ keçirib. Bundan əlavə, Putin dəfələrlə Ukraynanın müstəqilliyini qondarma adlandırıb və bir çox müşahidəçi narahat olur ki, uzunmüddətli fasilə Rusiyaya yeni hücumdan əvvəl daha çox qoşun hazırlamağa və daha çox silah toplamağa imkan verəcək", - materialda vurğulanır.
Strateji və Beynəlxalq Tədqiqatlar Mərkəzinin baş məsləhətçisi Mark Kançian deyib ki, Trampın vasitəçiliyi ilə baş tutacaq hər hansı sülh sazişi çox güman ki, ərazi güzəştini də əhatə edəcək:
"Bunun davamlı olmasını təsəvvür etmək çətindir. Bir neçə ildən sonra başqa bir müharibəni təsəvvür etmək asandır".
Uzunmüddətli müharibə
Digər ssenari isə Rusiyanın güzəştə getməməsi və döyüşlərin davam etməsidir. Belə ki, Müharibələrin tədqiqi institutunun hərbi ekspertləri dəfələrlə iddia ediblər ki, Rusiya liderləri döyüş meydanında qalib gəldiklərinə inanırlar və indi çətin ki, ciddi danışıqlara hazır olsunlar.
Eyni zamanda, uzunmüddətli müharibə Rusiyanın hərbi resurslarını tükəndirəcək. Moskva zirehli texnikasını qeyri-davamlı ola biləcək sürətlə itirir və əsgər itkilərini kompensasiya etməyə davam etmək üçün daha bir səfərbərliyə ehtiyac ola bilər.
Rusiyanın qələbəsi
Qoşunları genişmiqyaslı işğala başlayanda Putin tezliklə hərbi qələbə istəyirdi. Təxminən üç il sonra bu məqsəd pozuldu, lakin Moskva hələ də qələbəyə iddia edə bilər - bu, çox güman ki, Ukraynanın böyük hissəsini işğal etmək və Zelenskinin hakimiyyətini devirmək demək olardı.
Kançianın fikrincə, Kiyev üçün ən pis ssenari onun silahlı qüvvələrinin cəbhə xəttinin resursların çatışmazlığı və ya beynəlxalq dəstəyin dəyişməsi səbəbindən dağılması olacaq. Belə olan halda, Ukrayna çox güman ki, böyük ərazi hissələrini vermək məcburiyyətində qalacaq, “Dneprdən şərqdə olan hər şey” ya ilhaq, ya da effektiv nəzarət vasitəsilə potensial olaraq Rusiyanın nəzarəti altına düşəcək.
Ukraynanın qələbəsi və Rusiyanın geri çəkilməsi
Ukraynalı jurnalist Svetlana Morenets bildirib ki, 2022-ci ildə Xarkovun azad edilməsi kimi bəzi nəzərəçarpacaq ilk uğurlardan sonra ukraynalılar müharibədə qalib gəlməyə ümid edirdilər.
Onun fikrincə, Putinin iqtidarı möhkəm tutduğu görünsə də, müharibə onun hakimiyyətə gəlişindən sonra “Vaqner”in muzdlularının silahlı üsyanı və səfərbərliyə qarşı etirazlar kimi ən böyük çatları üzə çıxarıb:
“Ancaq Trampın hərbi əməliyyatların tez bir zamanda dayandırılmasına nail olmaq məqsədini, Rusiyanın şərqdə irəliləyişlərini davam etdirməsini və azalan resurs və çökən əhval-ruhiyyə ilə üzləşən Kiyev dövlətini nəzərə alsaq, Ukraynanın açıq qələbəsi hələlik qeyri-mümkün görünür”.