ATƏT in Minsk qrupu sülh prosesinə nail ola bilmədi, buraxılmalıdı RƏY
Sherg.az portalından verilən məlumata əsasən, Icma.az bildirir.
ATƏT-in Minsk Qrupu çərçivəsində işin bərpası mümkün deyil. Bunu Rusiya Xarici İşlər Nazirliyinin rəsmi nümayəndəsi Mariya Zaxarova  keçirdiyi brifinqdə bildirib. Onun sözlərinə görə, son zamanlar Rusiya ilə ABŞ arasında təmasların bərpa olunmasının Minsk qrupu mövzusu ilə heç bir əlaqəsi yoxdur.
Zaxarova Rusiyanın ATƏT-in Minsk Qrupu ilə bağlı mövqeyinin dəyişməz olduğunu söyləyib. O, Minsk Qrupunun amerikalı və fransalı həmsədrlərini 2022-ci ilin fevralından sonra rusiyalı həmsədrlə əməkdaşlığı dayandırdıqlarını, Ermənistanın Qarabağı Azərbaycanın ayrılmaz tərkib hissəsi kimi tanıdığını, 2023-cü ilin sentyabrında yerdə vəziyyətin köklü şəkildə dəyişdiyini xatırladıb. Zaxarova qeyd edib ki, bütün bunlardan sonra ATƏT-in Minsk Qrupu öz aktuallığını itirib: "İki həmsədr qrupda fəaliyyətini dayandırandan, yuxarıda sadaladığım faktorlardan sonra hansı Minsk Qrupundan söhbət gedə bilər?!" Rusiya XİN sözçüsü ATƏT-in Qarabağ nizamlanması ilə bağlı bütün strukturlarının buraxılmalı olduğunu vurğulayıb. Əlavə edib ki, bunu optimal yolu Bakı və İrəvanın birlikdə ATƏT-in qeyd olunan institutlarının ləğv olunması təklifi ilə çıxış etməsidir.
Politoloq Oqtay Qasımov "Sherg.az"a açıqlamasında deyib ki,  ATƏT-in Minsk qrupu kimi digər format da Rusiya-Ukrayna savaşının gedişatında yaradılıb. Ekspert vurğulayıb ki, 2014-cü ildə Krımın işğalından sonra və Donbasda seperatçı hərəkat başlandığı müddətdə Minsk formatı yaradılsa da, bu format münaqişənin həllinə və sülh prosesinə nail ola bilmədi:
"Nəticədə bu cür formatların effektli olmadığı üzə çıxdı. ATƏT-də qərarlar ümumi razılıq əsasında qəbul edilir. Sammitin çağırılması üçün heç bir üzv dövlət etiraz etməməlidir. Belə olan halda Fransanın həmsədrliyi və ölkəmizə qarşı qərəzi də yada düşür".