İnsanabənzər robot hazırlanacaq
Xalq qazeti portalından verilən məlumata görə, Icma.az xəbər yayır.
Amerikanın “OpenAI” şirkəti insanabənzər robot yaradacaq. Bu barədə “The Information” məlumat yayıb. Artıq “ChatGPT” chatbotunun yaradıcıları şirkət daxilində insanabənzər robotun yaradılması imkanlarını müzakirə ediblər. Bu barədə jurnalistlərə şirkət daxilindəki iki mənbə məlumat verib.
Bildirilib ki, şirkət insanabənzər robotların iki konsepsiyasını nəzərdən keçirir. Birinciyə görə, ağıllı maşın adi və monoton əməliyyatları yerinə yetirəcək. İkinciyə görə, robot ev işlərində insana kömək edəcək. O, “düşünməyi” bacaracaq, stola baxanda, harada dağınıqlıq görsə, onu sistemli şəkildə təmizləyəcək. Təbii ki, o həm də qəhvə hazırlaya, əşyaları bir yerdən başqa yerə daşıya, yemək təqdim edə və ya qabları qabyuyan maşından çıxara biləcək.
Qeyd edək ki, “OpenAI” şirkəti robot texnikası sahəsində bir neçə startapa sərmayə qoyub. Belə ki, fevral ayında Sem Altmanın şirkəti bu işlərə 675 milyon dollar cəlb edən Kaliforniyanın “Fiqur” şirkətinin maliyyələşdirilməsini dəstəkləyib. Onların “Figure 02” robotu “OpenAI”nin süni intellekt modelinə əsaslanır. Şirkət, həmçinin iki təkərli EVE robotunu hazırlayan Norveç startapı 1X-ə də sərmayə qoyub.
Oktyabr ayında isə “Tesla” özünün “Optimus” robotunun detallarını açıqlayıb. Şirkətin rəhbəri İlon Mask bildirib ki, humanoidlər evi təmizləyə, iti gəzdirə, uşaqlarla oynaya və digər bacarıqlara sahib olacaq. Robotun qiyməti 20-30 min dollar təşkil edəcək.