Media subyektlərinə vergi güzəşti: müddət uzadılacaq, yoxsa...? Vergi Xidmətinin Baş idarə rəisinin müavini a danışdı (VİDEO)
Bu il media subyektlərinə verilən bir sıra vergi güzəşt və azadolmaların vaxtı bitir. İndi kütləvi informasiya vasitələri (KİV) rəhbərlərini bir sual düşündürür: bu güzəştlərin davamı olacaqmı?
Xatırladaq ki, Vergi Məcəlləsində edilmiş dəyişikliklər və Prezident İlham Əıiyevin fərmanı ilə 2023-cü il yanvarın 1-də media subyektlərinə bir sıra vergi güzəşt və azadolmaları verilmişdi. Vergi güzəştlərinin verilməsi media subyektlərinin maliyyə dayanıqlığının təmin olunması və vergi güzəştlərinin verilməsi nəticəsində qənaət olunacaq vəsaitlərin də medianın inkişafına yönəldilməsi məqsədi daşıyırdı.
Ümumilikdə bu güzəştlər media subyektlərinin mənfəət və gəlir vergilərinə, habelə sadələşdirilmiş vergi ödəyiciləri üçün sadələşdirilmiş vergiyə cəlb olunan gəlirlərinə tətbiq olunmuşdu. Bundan başqa, media subyektləri tərəfindən istehsal olunan media məhsullarının təqdim edilməsi də əlavə dəyər vergisindən azad idi.
Qeyd edək ki, indiyədək bu güzəştlərdən “Media haqqında” Qanuna əsasən media subyektləri hesab olunan aşağıdakı media sahələri faydalanıb: onlayn media, çap media və informasiya agentlikləri. Audiovizual media subyektləri sayılan televiziya və radio yayımını həyata keçirən şəxslər və prodakşn şirkətlər isə güzəştlərin əhatəsinə düşməmişdi.
Yeri gəlmişkən, Vergi Məcəlləsi ilə güzəştin təsir dairəsinə düşən media subyektlərinin istehsal etdikləri media məhsullarının təqdim edilməsindən əldə olunan gəlirləri də mənfəət, gəlir vergisi, sadələşdirilmiş vergidən azad idi. Eyni zamanda, həmin gəlirlərin dairəsinə bu media subyektlərinin reklam gəlirləri, habelə Medianın İnkişafı Agentliyi tərəfindən verilən maddi yardımlar da aid edilmişdi. Yalnız reklam gəlirləri üçün əlavə dəyər vergisinin tətbiqi qüvvədə qalırdı. Media subyektlərinə verilən reklam gəlirləri həmişə olduğu kimi ƏDV-yə cəlb olunur.
Aydın məsələdi ki, hər hansı sahəyə edilən vergi güzəştlərinin məqsədi həmin konkret sahənin müəyyən müddət ərzində inkişafına nail olmasından ibarətdir. Bu, stimullaşdırıcı tədbir olaraq iqtisadi mühitdə ən çox istifadə olunan alətlərdən biridi. Konkret müddət ərzində müəyyən inkişafın əldə olunmasına hədəflənir. Media güzəştləri də dayanıqlı iqtisadi əsasların yaradılmasına və vergi güzəştləri nəticəsində formalaşan və sərbəstləşən vəsaitlərin medianın inkişafına yönəldilməsinə hədəflənmişdi.
Artıq həmin güzəşt müddətinin sonuncu ilidi və görəsən bundan sonra Vergi Xidməti media subyektləri üçün bu müddətin uzadılmasını, yaxud digər oxşar dəstəyi nəzərdə tuturmu?
Medianın İnkişafı Ağentliyi ilə birlikdə bu məsələ müzakirə olunacaqmı?
Mia.az-ın bununla bağlı sualını İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Dövlət Vergi Xidmətinin Vergi siyasəti baş idarəsinin rəis müavini Əvəz Quliyev cavablandırıb:
- Bilirsiniz ki, son 3 ildə media subyektlərinə vergi güzəştləri tətbiq olunmuşdu. Bu güzəştlər sözsüz ki, həmin subyektlərin müəyyən mənada dirçəldilməsini nəzərdə tuturdu. Bu ilin sonunda müddət bitir, onun uzadılıb-uzadılmayacağına bu ilki qanunvericilik layihələrinin arasında baxılacaq. Hələ ki, bununla bağlı dəqiq söz deyə bilmərəm, amma çox güman ki, bəli, uzadılma məsələsi nəzərdən keçiriləcək.