O müəllimlərin aldığı maaş yol puluna gedir Ekspert
Icma.az bildirir, Redaktor.az portalına istinadən.
Bir çox təhsil ekspertləri hesab edirlər ki, ucqar kəndlərdə fəaliyyət göstərən müəllimlərə əlavə imtiyazlar verilməlidir.
Bəs həmin müəllimlərə hansı imtiyazlar verilə bilər?
Mövzu ilə bağlı Redaktor.az-a danışan təhsil eksperti Elşən Qafarov bildirdi ki, ucqar kəndlərdə fəaliyyət göstərənlərin əmək şəraiti, şəhərlərdə və daha müasir yerlərdə işləyənlərdən daha ağırdır:
"Buna görə də ucqar yerlərdə işləyən müəllimlər üçün müvafiq sosial tədbirlər görülməlidir. Bu, hal-hazırda Azərbaycanda Nazirlər Kabinetinin 14 aprel 2010-cu il tarixli 67 nömrəli qərarı ilə tənzimlənir. Bu, pedaqoji fəaliyyətə başlayan gənc mütəxəssislərin həvəsləndirilməsi hesab edilir. 35 yaşına qədər şəxslər kənd rayonlarına gedib işləyərkən, rayon mərkəzindən 20 km qədər məsafədə işləyirlərsə, 90 manat əlavə ödəniş olunur. 20 km-dən uzaq məsafədə çalışdıqda isə 190 manat ödəniş edilir. Amma bundan cəmi bir dəfə istifadə etmək hüququ olur. Nəticə etibarilə, biz bunu digər ölkələrlə müqayisə etsək, görürük ki, qonşu ölkələrlə müqayisədə bu, çox aşağı bir məbləğdir. Məsələn, Rusiyada kənd məktəblərinə gedən müəllimlərin ilkin ödənişi bir milyon rubldur. Bu da təqribən 12-13 min dollar deməkdir. Şimal bölgəsində daha uzaq yerlərə getdikdə isə hətta daha çox ödəniş edilir. Ev almaq zamanı xüsusi güzəştlər olunur. Avropa və Amerikada isə müqayisə etsək, onlar da ucqar yerlərə gedənlərə müəyyən sosial paketlər təqdim edirlər. Eyni zamanda təhsilini davam etdirmək üçün ödənişsiz təhsil təmin olunur. Bizdə isə bunlar yoxdur. Olanlar da çox cüzi miqdardadır. Düşünürəm ki, bizdə də ucqar kəndləri seçən müəllimlər dövlət tərəfindən xüsusi sosial qayğı ilə qarşılanmalıdır. Elm və Təhsil Nazirliyində bu müəllimlərlə bağlı nümayəndələr olmalıdır. Onlarla maraqlanmalı, iş və yaşayış şəraitlərinin necə olduğunu öyrənməlidirlər".
Ekspertin sözlərinə görə, bir çox müəllimlər rayonda ev olmadığından Bakıya gəlib kurslarda işləmək məcburiyyətində qalır.
"21-22 yaşlı gənclərimiz görmədikləri mənzərələrlə qarşılaşırlar və müxtəlif neqativ yollara baş vurmaq məcburiyyətində qalırlar. Bəzən yerli məktəblərdə onlar üçün şərait yaradılır. Nisbətən yaxın, Şamaxı, Siyəzən, Qobustan, Quba kimi ərazilərdə çalışanlar isə gündəlik olaraq Bakıya gedib-gəlmək məcburiyyətində qalırlar. Onların aldığı əmək haqqı yol puluna gedir. Hər gün bu qədər yol gedib-gəlmək yaşayışları üçün təhlükəlidir. Düşünürəm ki, onların həm yaşayışı, həm də digər sosial ehtiyacları qarşılanmalıdır. Bununla bağlı sistemli işlər görülməlidir. Bizdə görülən işlər gənc müəllimin tələbatının cüzi hissəsini belə ödəmir" - E.Qafarov bildirdi.