Sağlam kabab necə bişirilməlidir?
Icma.az, News24 portalına istinadən məlumat yayır.
Kababı necə bişirmək və nə ilə yediyiniz çox vacibdir.
News24.az xəbər verir ki, dietoloq İrina Pisareva kababı düzgün bişirməkdən danışıb.
"Kababı odunla və hazır kömürdən istifadə etməklə bişirmək arasında fərq var. Öz odununuz olsa daha yaxşıdır. Kömür qarışığından istifadə etsək, o, ətə daxil olur.
Hazır kömürdə kanserogen maddə var. Kanserogen tüstülərin kababdan çıxması üçün həmişə yaxınlıqda dayanmaq və əti yelləmək vacibdir.
Kanserogen maddə olduğu üçün qızartma zamanı onun üzərində əmələ gələn qara qabığı kəsmək məsləhətdir, onu yeməyin. Əti çətin həzm edənlər isə fermentləşdirilmiş qidalardan yanaşı istifadə edə bilər: duzlu kələm, həmçinin çoxlu lif və göyərti olan salatlar”.
Dietoloq xatırladıb ki, bir çox insanlar kababı spirtlə birləşdirirlər. Bu vəziyyətdə çox miqdarda antioksidant ehtiva edən, lakin orta miqdarda olan qırmızı şərab seçmək daha yaxşıdır. Araqla kabab içmək mədə və mədəaltı vəzi məhv edir. /medicina.az